Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. novembra 2023, 14:55
Čas čítania 1:20

Kaliňák prezradil, ako chce pomáhať Ukrajine. V plánoch ho podporil aj Fico

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa Roberta Kaliňáka boli mnohé zmluvy uzatvorené škandalóznym spôsobom a za nevýhodných podmienok.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vzhľadom na objem doterajších dodávok na Ukrajinu o inventúru vojenského materiálu. Vojenskú pomoc Ukrajine naďalej odmieta. Zbrojárskym firmám zo Slovenska však v prípade záujmu dovážať zbrane brániť neplánuje.

Kaliňák chce prehodnotiť politické a komerčné zmluvy. Zhodli sa na podpore slovenského zbrojárskeho priemyslu. Uviedli to po pondelkovej návšteve premiéra na ministerstve.

„Urobíme všetko pre to, aby sme Ukrajine pomohli humanitárne a civilne. Predpokladám, že jednou z takých vecí by mohlo byť odmínovanie,“ načrtol Fico. Vie si predstaviť aj zdravotnícku pomoc či opravu civilných objektov. Pomoc chce podmieňovať konkrétnymi krokmi.


V rámci NATO si Slovensko podľa premiéra bude plniť to, čo sa od členskej krajiny očakáva. Pripúšťa však postoje, ktoré neboli typické pre predchádzajúcu vládu. Za najkrátkodobejšie úlohy označil minister reakciu na migračnú krízu. „Budeme meniť systém spolu s ministerstvom vnútra, aby sme boli čo najefektívnejší,“ naznačil. Obidva rezorty dokážu podľa neho túto situáciu zvládnuť.


Prehodnotiť sa majú aj zmluvy uzavreté v posledných mesiacoch. „Mnohé boli uzatvorené škandalóznym spôsobom a za nevýhodných podmienok. To, na čom budeme trvať, je slovenská pozícia a vyrovnanie postavenia ministerstva obrany v týchto zmluvách tak, aby sme boli rovnocenným partnerom,“ skonštatoval Kaliňák.

Reforma ozbrojených síl

Minister avizuje aj reformu v Ozbrojených silách SR, ktorá má reagovať na nestabilitu na východnej hranici. Prioritou má byť ochrana vzdušného priestoru. Ministerstvo obrany sa podľa Kaliňáka chce takisto intenzívne zapojiť do budúcoročných osláv Slovenského národného povstania.


Z rozpočtu rezortu chce minister vyčleniť peniaze aj na infraštruktúrne projekty. Na tento účel chce zriadiť fond na projekty pre civilné i vojenské využitie sústredené na východe Slovenska. „Tak ministerstvo obrany pomôže vybudovať niektoré časti, ktoré boli dlhoročne zanedbávané,“ priblížil. Pôjde napríklad o mosty či cesty, ktoré trpia prepravou vojenského materiálu.


Kaliňák kritizoval, že Slovensko nie je pripravené na dodanie stíhačiek F-16. Zdôraznil aj podporu slovenského obranného priemyslu. Podpora by nemala spočívať iba vo výskume a vývoji nových zbraňových systémov. „Máme záujem, aby výroba zbraní tvorila zásadný rast HDP,“ deklaroval. Slovenský obranný priemysel sa má podieľať aj na opravách a údržbe dodanej techniky.

kalinak fico
Zdroj: TASR∕Pavol Zachar
Domov
Zdieľať
Diskusia