Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. apríla 2024, 9:17
Čas čítania 0:59

Macron chce diskutovať o jadrových zbraniach v Európe: Kontinent by mal prijať obrannú stratégiu menej závislú od USA

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Macron chce otvoriť diskusiu o európskej obrane vrátane jadrových zbraní.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že je pripravený otvoriť diskusiu o úlohe jadrových zbraní v spoločnej európskej obrane. Povedal to v rozhovore s mladými Európanmi, ktorý v sobotu 27. apríla zverejnili periodiká vydavateľského domu EBRA.

Francúzsko je jediným členským štátom EÚ, ktorý má nástroje na jadrové odstrašovanie.

Macron sa v citovanom rozhovore vyslovil za otvorenie diskusie o európskej obrane, ktorá musí zahŕňať protiraketovú obranu, paľbu zo zbraní s dlhým doletom, jadrové zbrane pre tých, ktorí ich vlastnia alebo ktorí majú na svojom území americké jadrové zbrane.

Francúzsky prezident by chcel spoločne vyhodnotiť, čo nás skutočne dôveryhodným spôsobom chráni. Dodal, že Francúzsko si zachová svoju špecifickosť, ale je pripravené viac prispieť k obrane európskeho územia.

Európa by mala byť menej závislá od USA

Vo štvrtkovom prejave k študentom parížskej univerzity Sorbonna Macron upozornil, že Európa čelí existenčnej hrozbe v podobe ruskej agresie. Vyzval, aby kontinent prijal obrannú stratégiu menej závislú od Spojených štátov.

15. mája 2024, 9:30 Čas čítania 4:35 Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom Slovenky na Bali upozorňujú na správanie Rusov: Menu iba v azbuke a pláže, na ktoré púšťajú len ľudí s ruským pasom

„Byť dôveryhodný znamená mať aj rakety dlhého doletu, ktoré majú Rusov odradiť. A potom sú tu jadrové zbrane. Francúzska doktrína hovorí, že ich môžeme použiť, keď sú ohrozené naše životné záujmy,“ dodal. „Už som povedal, že tieto životne dôležité záujmy majú európsky rozmer,“ spresnil Macron.

Vybudovanie spoločnej európskej obrannej politiky bolo dlho cieľom Francúzska, ktoré však pri tom narážalo na odpor ostatných členských krajín EÚ považujúcich ochranu zo strany NATO za spoľahlivejšiu.

Invázia ruskej armády na Ukrajinu a možný návrat izolacionistu Donalda Trumpa ako amerického prezidenta však vdýchli nový život volaniam po väčšej európskej obrannej autonómii.

macron
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia