Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
1. júla 2024 o 9:26
Čas čítania 0:53

Vo Francúzsku zvíťazila krajná pravica. Macronova strana sa v prvom kole prepadla na tretie miesto

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Čo sa deje: V prvom kole parlamentných volieb vedie Národné združenie.

  • Francúzska krajne pravicová strana Národné združenie vedie v prvom kole nedeľňajších predčasných parlamentných volieb so ziskom približne 34 % hlasov.
  • Ľavicová koalícia Nový ľudový front sa umiestnila na druhom mieste s približne 29 percentami, tretie miesto predbežne patrí centristickému bloku prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý podporilo 20,5 % až 23 % voličov.
  • Národné združenie by mohlo so svojimi spojencami získať v dolnej komore parlamentu 260 až 310 kresiel, tvrdí prieskumná spoločnosť Elabe. Ipsos predpovedá 230 až 280 mandátov.

Prečo je to dôležité: Francúzsko je jedným z kľúčových členov Európskej únie. Víťazstvo krajnej pravice, ktorá často zastáva euroskeptické postoje, môže ovplyvniť budúcnosť európskej integrácie a politiku EÚ.

Citát: „Úprimne ďakujeme voličom a vítame tento výsledok ako prvý krok k zmene politiky a ako prejav dôvery, ktorý nás ctí a zaväzuje. Nič však ešte nie je vyhraté, rozhodujúce bude druhé kolo,“ povedala krajne pravicová líderka Marine Le Penová. 

Širší kontext: Na získanie absolútnej väčšiny v Národnom zhromaždení je potrebných 289 kresiel. Výsledky hlasovania s vysokou účasťou, ktoré sú v súlade s predvolebnými prieskumami, priniesli len málo jasných informácií o tom, či protiimigračná a euroskeptická strana RN bude schopná zostaviť vládu spolu s proeurópskym Macronom.

12. júla 2024 o 10:30 Čas čítania 5:39 Výroba delostreleckej munície v EÚ nerastie tak, ako tvrdí Európska komisia. Na Slovensku zarába český zbrojár Výroba delostreleckej munície v EÚ nerastie tak, ako tvrdí Európska komisia. Na Slovensku zarába český zbrojár

Pred druhým kolom volieb krajinu čaká týždeň politického vyjednávania. Konečný výsledok bude závisieť od toho, ako sa strany rozhodnú spojiť svoje sily v každom z 577 volebných obvodov. Vo Francúzsku je viac než 49 miliónov oprávnených voličov.

le penová
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia