Od roku 2025 sa bude meniť dôchodkový systém.
Dôchodkový vek na Slovensku sa mení podľa toho, ako dlho ľudia žijú a ako sa vyvíja ekonomika krajiny. Vláda zavádza zmeny a často novelizuje zákon o sociálnom poistení, aby mala dostatok peňazí na dôchodky pre občanov aj v budúcnosti. Keďže ľudia podľa štatistík žijú stále dlhšie, podľa tejto logiky by mali aj dlhšie pracovať, aby systém financií zostal udržateľný.
V minulosti bol dôchodkový vek na Slovensku stanovený na základe pohlavia a počtu detí. Ženy mali nižší vek odchodu do dôchodku v závislosti od počtu vychovaných detí, zatiaľ čo muži takúto možnosť nemali a odchádzali neskôr. Od roku 2019 sa začalo postupné zvyšovanie dôchodkového veku približne o dva mesiace ročne.
Mladšie generácie čaká nový dôchodkový systém
Momentálne sa dôchodkový vek riadi tabuľkou, ktorá zohľadňuje rok narodenia a počet vychovaných detí. Od budúceho roku prejde Slovensko na systém, kde sa dôchodkový vek pre ľudí narodených po roku 1967 začne prispôsobovať strednej dĺžke života.
Tento systém má zaručiť, že dôchodkový vek bude rásť v závislosti od predlžovania života. Napríklad ľudia narodení v roku 1967 pôjdu do dôchodku vo veku približne 64 rokov a 1 mesiac, pričom každá nasledujúca generácia bude pracovať o niečo dlhšie.
Práca aj po 70-ke?
Ekonóm Viliam Páleník pre Refresher uviedol, že dôchodkový vek môže presiahnuť 70 rokov, ak sa výrazne predĺži stredná dĺžka života. Avšak, na Slovensku je problémom nízky vek dožitia v dobrom zdraví. To znamená, že hoci sa ľudia môžu dožiť vyššieho veku, často sú chorí a neschopní pracovať.
Páleník preto upozorňuje, že ak sa nezlepší zdravotníctvo a kvalita života, je zvýšenie dôchodkového veku nad 70 rokov na Slovensku nepravdepodobné.