Použitie tejto munície sa v civilných oblastiach považuje za vojnový zločin.
Ukrajinská vláda obviňuje ruskú armádu, že pri útokoch na obliehané mesto Bachmut používa fosforovú muníciu. Ministerstvo obrany v tejto súvislosti uverejnilo zábery z dronu, na ktorých vidíme rozsiahle požiare a pravdepodobne aj padajúci biely fosfor. Zo záberov nie je jasné, kedy sa spomenutý útok odohral.
Podľa BBC síce zbrane obsahujúce biely fosfor nie sú zakázané, avšak ich použitie v civilných oblastiach je považované za vojnový zločin. Organizácia Human Rights Watch upozorňuje, že chemikália je „neslávne známa závažnosťou zranení, ktoré spôsobuje“.
Not enough shells, but more than enough phosphorus.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 5, 2023
Ruscists are shelling unoccupied areas of Bakhmut with incendiary ammunition.
They will burn in Hell.
📷 @SOF_UKRpic.twitter.com/7oqNTumJ34
Podľa Ukrajiny sa daný útok zameral na „neokupované oblasti Bachmutu so zápalnou muníciou“. Velenie špeciálnych síl doplnilo, že ruské sily pokračujú v ničení mesta. Biely fosfor vytvára okrem kúdolov dymu aj rýchlo sa šíriace požiare, ktoré je z dôvodu až 800-stupňovej teploty mimoriadne ťažké uhasiť. Rusko ho podľa Ukrajiny počas vojny použilo niekoľkokrát, napríklad pri obliehaní mesta Mariupol.
BBC na základe internej analýzy útok lokalizuje do oblasti západne od centra mesta neďaleko detskej nemocnice. Moskva použitie bieleho fosforu nikdy verejne nepriznala a jej tlačový tajomník Dmitrij Peskov trvá na tom, že „Rusko nikdy neporušilo medzinárodné dohovory“. Biely fosfor bol podľa HRW v minulosti použitý aj americkou armádou proti bojovníkom Islamského štátu v Iraku a Sýrii.