Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
6. augusta 2023, 19:22
Čas čítania 1:07

Desiatky rokov chátrala bez prístupu verejnosti. Otvoriť by ju mali už na jeseň

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Súčasťou novej funkcie budovy bude aj takmer 300-ročné vybavenie.

Nezisková organizácia Lekáreň u Salvatora, ktorá patrí pod Slovenskú lekárnickú komoru, chce už na jeseň sprístupniť ikonickú budovu lekárne v bratislavskom Starom Meste. Do jednej z najkrajších budov centra sa môže vrátiť život po 25 rokoch. 


„Som rád, že sa v rámci územnej samosprávy nájdu aj takéto pozitívne príklady, že historické budovy sú obnovované a sú naďalej využívané na svoj účel. Že nevznikne len nejaká expozícia, ale že má mesto záujem sprístupniť pôvodný účel aj s historickým rozmerom,“ skonštatoval prezident komory Ondrej Sukeľ.

SalvátorSalvátorSalvátorSalvátor
Zobraziť galériu
(7)


V priestoroch sa skončili všetky stavebné činnosti, v priebehu niekoľkých týždňov by mali nainštalovať historický nábytok. Sukeľ verí, že počas jesene sa podarí lekáreň otvoriť. Oficína lekárne, teda priestor prístupný pacientom, bude rovnaký ako pred sto rokmi, zázemie lekárne však bude spĺňať požiadavky, ktoré sú potrebné a kladené na súčasné zdravotnícke zariadenia.


„Bude tam fungovať normálna lekáreň, či už výdaj liekov na lekársky predpis, alebo bez lekárskeho predpisu, teda kompletný lekárenský sortiment. Akurát to bude na pozadí historického mobiliára,“ poznamenal Sukeľ.


Pôjde tak o štandardnú modernú lekáreň s kompletne zrekonštruovanou historickou výbavou nábytku, ktorý má viac ako 300 rokov. „To, čo máme možnosť dnes vidieť zásadne napríklad v múzeách či expozíciách, tak to bude reálne používané pri reálnej prevádzke,“ doplnil Sukeľ.


Mobiliár lekárne vznikol v roku 1727, keď rehoľa jezuitov zriadila lekáreň vo svojej budove jezuitského kolégia na Kapitulskej ulici. Budovu Lekárne u Salvatora, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre, získalo mesto Bratislava pred niekoľkými rokmi zámenou do výlučného vlastníctva.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Originálny barokový lekárenský mobiliár odkúpilo v roku 2021 za takmer milión eur od súkromného zberateľa z Nového Mesta nad Váhom. Vlani v júni bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo na neurčitý čas prenájom priestorov vrátane historického mobiliára neziskovej organizácii Lekáreň u Salvatora.

Domov
Zdieľať
Diskusia