Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
29. augusta 2023, 7:43
Čas čítania 0:47

Ruské deti sa budú učiť o dejinách v Európe podľa propagandistických učebníc. Pád vojsk v 1968 do Československa bola údajne pomoc

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Rusko tvrdí, že odchod sovietskych vojsk v roku 1991 bola chyba.

Ruské deti sa budú od septembra učiť podľa prepísaných učebníc dejepisu. V knihe sú prepísané dejiny 70., 80. a 90. rokov nášho storočia. Nové učebnice obsahujú aj pozmenené fakty o vpáde Varšavských vojsk na územie Československa, píše RTVS s odvolaním na maďarský nezávislý portál Telex.

Nové učebnice pobúrili aj Maďarov. Ruské deti sa budú po novom učiť, že v maďarskej revolúcii vystupovali najmä vzbúrení radikáli a bývalí vojaci fašistického režimu. Sovietsky zväz im podľa nových osnov prišiel pomôcť protesty potlačiť. 

Stredoškoláci v Rusku sa z knihy dozvedia, že maďarskí revolucionári boli fašisti a bola chyba, že v roku 1991 museli sovietske vojská z krajiny odísť. Rovnako sa tam píše aj o Československu. Vojská Varšavskej zmluvy prišli na naše územie iba potlačiť nepokoje a občiansky odpor. 

Podľa mnohých médií je nová učebnica propagandistickým materiálom a Rusko sa vrátilo o niekoľko desaťročí späť, aby o revolúciách učilo ako z čias Sovietskeho zväzu. 

Domov
Zdieľať
Diskusia