Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
22. marca 2024, 9:18
Čas čítania 1:07

Miliardy z Ruska pôjdu na zbrane a muníciu pre Ukrajinu. EÚ podporila nový plán využitia zmrazených ruských aktív

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Lídri o správe informovali prostredníctvom spoločného vyhlásenia.

Lídri EÚ sa vo štvrtok na summite v Bruseli dohodli, že budú „pokračovať v práci“ na pláne na využitie výnosov zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu. Uviedli tak lídri v spoločnom vyhlásení.


„Som rada, že lídri podporili náš návrh na využitie mimoriadnych výnosov zo zmrazených ruských aktív. Poskytne to financie na vojenské vybavenie pre Ukrajinu,“ povedala novinárom šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.


V prípade definitívneho odsúhlasenia plánu by týmto spôsobom mohli byť z výnosov zo zmrazených aktív získané a venované v prospech Kyjeva približne tri miliardy eur ročne.
Plán EÚ, ktorý bol predložený v stredu, počíta s tým, že 90 percent zisku z aktív pôjde do fondu, ktorý sa používa na pokrytie nákladov na zbrane pre Ukrajinu. Zvyšných desať percent by išlo do rozpočtu EÚ na pomoc pri zvyšovaní kapacity obranného priemyslu Ukrajiny.

Spor o to, čo robiť s ruskými aktívami 

Po tom, čo Rusko vo februári 2022 zaútočilo na susednú Ukrajinu, EÚ zmrazila približne 200 miliárd eur aktív ruskej centrálnej banky. Približne 90 percent týchto prostriedkov spravuje medzinárodná depozitná organizácia Euroclear so sídlom v Belgicku.


Členské štáty EÚ sa už mesiace sporia o to, čo robiť s ruskými aktívami. Niektoré krajiny z eurobloku i ďalší západní spojenci navrhujú využiť celú túto sumu na zaplatenie povojnovej obnovy Ukrajiny. Krajiny ako Nemecko však váhajú s manipuláciou s prostriedkami zmrazenými v EÚ, pretože majú obavu, že takýto krok by podkopal dôveru investorov v európske trhy.


Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell však argumentuje, že ním predložený návrh je z právnej stránky v poriadku, keďže sa týka len výnosov z aktív, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Zdôrazňuje, že navrhovaný mechanizmus bol konzultovaný s Európskou centrálnou bankou.

Domov
Zdieľať
Diskusia