Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. apríla 2024, 17:15
Čas čítania 0:36

Až 450 Slovákov v roku 2023 trápila choroba z povolania. Jedno odvetvie je na tom najhoršie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Najvyšší výskyt chorôb z povolania bol vlani v priemyselnej výrobe.

Vlani zaznamenali celkovo 450 hlásení chorôb z povolania. Najvyšší výskyt evidovali v priemyselnej výrobe. Informoval o tom odbor preventívneho pracovného lekárstva Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Urobil tak pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Najčastejšie hláseným bolo vlani ochorenie horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia (177 hlásených prípadov). Frekventovanými boli aj prenosné a parazitárne ochorenia (146 hlásených prípadov) a ochorenie horných končatín z vibrácií (65 hlásených prípadov).

Najviac sa choroby z povolania v minulom roku vyskytovali v odvetviach priemyselná výroba (172 hlásených prípadov), zdravotníctvo a sociálna pomoc (149 hlásených prípadov). „Podľa profesií bol v roku 2023 najvyšší výskyt chorôb z povolania v celkovom počte 130 u operátorov a montérov strojov a zariadení,“ priblížili odborníci.

Najčastejšie mali chorobu z povolania zamestnanci vo veku 55 až 59 rokov. „Podľa sídla organizácie, kde choroba z povolania vznikla, bol najvyšší počet chorôb z povolania hlásený v Košickom kraji – 160,“ dodal odbor.

sklad
Zdroj: TASR/Martin Palkovič
Domov
Zdieľať
Diskusia