Len tretina študentov medicíny plánuje zostať pracovať na Slovensku, väčšina zvažuje prácu v zahraničí.
Iba tretina študentov medicíny plánuje po ukončení štúdia zostať pracovať v slovenskom zdravotníctve. Túto štatistiku predstavila Barbora Bôžeková, prezidentka Slovenskej asociácie študentov medicíny (SloMSA), na konferencii o vzdelávaní v medicíne KonMED 2025 v Žiline.
Prieskum zahŕňal 98 odpovedí od študentov, prevažne tých, ktorí študujú všeobecné lekárstvo. „Z dotazníka vyplynulo, že iba jedna tretina študentov medicíny plánuje ostať na Slovensku a zvyšné dve tretiny sú rozhodnuté ísť pracovať do Českej republiky, prípadne do iných krajín,“ uviedla Bôžeková.
Medzi dôvody, prečo študenti plánujú odísť do zahraničia, patrí najmä kvalita pracovného prostredia a kvalita života spojená s politickou situáciou na Slovensku. Zaujímavé je, že výška platu bola až na šiestom mieste medzi dôvodmi.
Mladí lekári chcú ponuku kariérneho rastu
Riaditeľka odboru zdravotníckeho vzdelávania Ministerstva zdravotníctva SR Monika Jankechová reagovala na výsledky prieskumu. Povedala, že zvýšenie platov lekárov v posledných rokoch znížilo význam platovej otázky pri rozhodovaní študentov.
Dodala aj, že, či sú to žiaci stredných zdravotníckych škôl, vysokoškoláci, sestry, pôrodné asistentky či rádiológovia, s ktorými sme sa v ostatnom období rozprávali, tak nie sú u nich preferencie z vývoja spoločenskej situácie smerodajné, aby zostávali pracovať na Slovensku.
Podľa Jankechovej by motiváciou pre študentov, aby zostali pracovať na Slovensku, mala byť ponuka kariérneho rastu a rôznych benefitov, vrátane zabezpečenia ubytovania.
Konferenciu KonMED 2025 organizovala Slovenská asociácia študentov medicíny spolu s odborom zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Účastníci diskutovali aj o inovatívnom vzdelávaní v medicíne a o zlepšení praxe pre budúcich lekárov.
Prečítaj si aj tieto články:
