Polícia v Nórsku zadržala a obvinila dvoch popredných predstaviteľov telemarketingovej spoločnosti Windmill, ktorú spoluvlastní bývalý vysokopostavený člen Smeru Viktor Stromček.
Informoval o tom nórsky denník VG.no, s ktorým Investigatívne centrum Jána Kuciaka pred časom spolupracovalo na odhalení podozrivých transakcií v tomto prípade. Z prania špinavých peňazí z exotických ostrovov a Spojených arabských emirátov je obvinený Stromčekov obchodný partner, Nór Haakon Lunde. Exsmerák medzi obvinenými nie je.
Pre podozrenie zo závažného prania špinavých peňazí dnes v Nórsku zatkli obchodných partnerov Viktora Stromčeka, bývalého vysokopostaveného politika Smeru. Obaja obvinení zastávali vedúce pozície v nórskej telemarketingovej spoločnosti Windmill, do ktorej podľa nórskej polície pochybným spôsobom pritekali milióny z Bahám, Sejchel či Dubaja. Spolumajiteľ a manažér firmy sú obvinení z prania špinavých peňazí s priťažujúcimi okolnosťami.
,,Môžem potvrdiť, že dnes došlo k zatknutiu dvoch ľudí. Sú obvinení z prania špinavých peňazí v hodnote desiatok miliónov nórskych korún s priťažujúcimi okolnosťami,” povedala Åsne Hana Torgersen z nórskej policajnej jednotky Økokrim pre nórsky denník VG.
Okrem bývalého generálneho manažéra spoločnosti Windmill, vyšetrovatelia obvinili jedného z dvoch spolumajiteľov firmy, Nóra Haakona Lundeho. Druhým spolumajiteľom je Viktor Stromček, ktorý stojí aj v centre podozrivých finančných transakcií.
Polícia nechcela komentovať, prečo neobvinili aj Stromčeka. Ako spolumajiteľ Windmillu pritom bývalý vysokopostavený slovenský politik zohrával v pochybných transakciách kľúčovú rolu. O čom sme informovali už minulý rok.
O stanovisko sme požiadali Stromčeka aj jeho advokáta, po obdržaní ho do textu doplníme.
Ako Stromček podnikal v Nórsku
Nórska telemarketingová firma Windmill, cez ktorú mali obvinení podozrivé prevody realizovať fungovala viac než 30 rokov. Dlhú dobu ju vlastnil iba dnes zadržaný Nór, Haakon Lunde. Stromček sa k biznisu pridal v rokoch 2015 a 2016, kedy za 1,4 milióna eur postupne kúpil polovicu spoločnosti. Na Slovensku vtedy pôsobil ako štátny tajomník ministerstva dopravy. Bol aj splnomocnencom vlády pre investíciu Jaguar Land Rover na Slovensku.
Stromčekov vstup do Windmillu odštartoval miliónové finančné transakcie a nákup lukratívnych nehnuteľností na francúzskom Azúrovom pobreží. Cez nórsku firmu prechádzali pôžičky od osôb a firiem, ale aj od fondu Avant Private Equity, z ktorého profitoval obžalovaný oligarcha Norbert Bödör, s ktorým sa na úrade vlády stretáva premiér Robert Fico. Firmy spájané s Bödörom zarobili pri výstavbe parku pre investíciu Jaguar Land Rover pri Nitre. Prípravu investície mal na starosti Stromček.
Windmill nakoniec skončil v konkurze, ktorý odhalil podozrenia z trestnej činnosti. Nórsky súd vybral za konkurznú správkyňu advokátku Ellen Eilerås. Pri konkurznom konaní vyplávala na povrch informácia o existencii správy právnickej kancelárie Selmer, ktorá už v roku 2021 Windmillu odporučila „nevykonávať akékoľvek transakcie“ so Stromčekom alebo jeho spoločnosťami, kým nebude isté, odkiaľ peniaze pochádzajú.
