Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
18. februára 2023, 15:49
Čas čítania 0:49

USA oficiálne označili ruskú agresiu na Ukrajine za zločiny proti ľudskosti

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
USA oficiálne označili ruskú agresiu na Ukrajine za zločiny proti ľudskosti
Zdroj: Czech Press Photo

Viceprezidentka Kamala Harrisová oznámila v prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, že Spojené štáty americké prijali stanovisko, že Ruská federácia spáchala a naďalej pácha na území Ukrajiny zločiny proti ľudskosti.

Viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) obvinila Rusko z páchania zločinov proti ľudskosti na Ukrajine. Ruské jednotky podľa USA uskutočňujú „rozsiahle a systematické útoky“ na ukrajinské civilné obyvateľstvo.

„Spojené štáty oficiálne uznávajú, že Rusko pácha zločiny proti ľudskosti,“ uviedla Harrisová v prejave na konferencii, ktorá sa koná len niekoľko dní pred prvým výročím ruskej invázie na Ukrajinu.

Ide o vôbec prvýkrát, keď Spojené štáty oficiálne uznali ruskú agresiu na Ukrajine za zločiny proti ľudskosti. Harrisová vo svojom prejave uviedla, že Rusko „útočí na spoločné hodnoty a ľudskosť“. Vymenovala v ňom aj zoznam násilností, ktorých sa na Ukrajine dopúšťa ruská armáda, vrátane vrážd, znásilnení či mučenia, a uviedla, že všetci, ktorí takto konajú, ponesú za svoje činy zodpovednosť.


Na tohtoročnú 59. Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, ktorá je zameraná predovšetkým na Ukrajinu, neboli z dôvodu ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu pozvaní predstavitelia Ruska. Zúčastňujú sa na nej však mnohí svetoví lídri vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a najvyššie postaveného čínskeho diplomata Wang Iho.

Domov
Zdieľať
Diskusia