Prvý výskyt riasy v Chorvátsku zaznamenali vedci na jeseň 2020.
Chorvátske pobrežie čelí počas letnej dovolenkovej sezóny vážnemu ekologickému problému. Jadranské more podľa chorvátskych odborníkov zasiahla invázna hnedá riasa Stypopodium schimperii, ktorá sa rýchlo šíri a ohrozuje podmorskú biodiverzitu.
Na problém upozornil Inštitút oceánografie a rybolovu v Splite. Podľa informácií portálu Dnevnik.hr odborníci konštatujú, že zamorené je aj morské dno v oblasti chorvátskeho pobrežia.
Prvý výskyt tejto riasy v Chorvátsku zaznamenali vedci na jeseň 2020 pri ostrove Vis. Situácia sa podľa nich výrazne zhoršila v priebehu posledných troch rokov. Riasa sa rozšírila najmä v oblasti Komiže, kde pokrýva morské dno so skalným podkladom v hĺbke od 3 do 25 metrov.
Našli ju vo viacerých oblastiach
Invázny druh postupne vytláča pôvodné druhy morskej flóry. „Morské dno v oblasti Komiže pokryté skalami v hĺbke od troch do 25 metrov je doslova ako stvorené pre tento druh riasy. Vyskytuje sa už okolo celého ostrova Vis. Najhustejšia koncentrácia je okolo Komiže, ale našli sme ich aj na Biševe a Brusniku,“ informujú vedci.
Stypopodium schimperii pôvodne pochádza z Indického oceánu a do Stredozemného mora sa dostala pravdepodobne cez Suezský prieplav. V minulosti sa objavila v Egejskom a Iónskom mori, ako aj v okolí Izraela.
Vedci vyzvali verejnosť, aby im pomohla s identifikáciou výskytu riasy. Odporúčajú zasielať fotografie pri podozrení na jej výskyt. Riasa má podobný vzhľad ako pôvodná Padina pavonica, no nemá biele časti a môže mať aj modrastý odtieň. Podľa odborníkov jej rýchle šírenie spôsobuje vážne narušenie morského ekosystému a predstavuje hrozbu pre pôvodnú flóru v Jadranskom mori.
Prečítaj si aj tieto články:
