Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
redakcia
dnes 9. júla 2025 o 17:00
Čas čítania 4:43

Rodiny ukrajinských vojakov dostávajú výhražné správy aj vďaka ruským firmám operujúcim zo Slovenska

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rusi prevádzkujú webstránky, na ktorých zverejňujú citlivé informácie o ukrajinských vojakoch a ich rodinách, o aktivistoch z Ukrajiny, ale aj zo Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska.

Autorom článku je Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Refresher ho publikuje v rámci spolupráce a so súhlasom.

Cieľom je huckať davy prívržencov, aby ich obťažovali a písali im šikanózne správy. Táto technika je známa ako doxing. Stránky, ale aj jeden z hlavných dezinformačných kanálov Kremľa Newsfront, pritom fungujú vďaka serverom firiem skupiny pod značkou StormWall, ktorá operuje z Bratislavy a má ruských vlastníkov.

Katerynin manžel Oleksij (mená sme kvôli ich ochrane zmenili - pozn. red.) dobrovoľne narukoval do ukrajinskej armády hneď v prvých dňoch po začiatku ruskej invázie. Kateryna má dodnes pred očami, ako stojí vo dverách v uniforme, ktorú mal vtedy na sebe prvýkrát v živote, a s batohom požičaným od kamaráta.

Prvé mesiace spolu pravidelne komunikovali cez telefón. Jedného dňa však Oleksij prestal odpovedať. Po čase Kateryna dostala oficiálnu správu: Oleksij na fronte zmizol.

Celé mesiace po ňom pátrala vo viere, že sa možno nestalo to najhoršie a že je „iba“ v ruskom zajatí. Po čase namiesto odpovedí začali na Katerynin telefón aj na telefón jej šesťročného syna chodiť zvláštne správy v ruštine:

„Už vám nezostáva veľa času, ukronacisti!“
„Čoskoro si po vás prídeme, dávajte si pozor!“


Dnes je Kateryna presvedčená, že jej manžel bol celý čas v ruskom zajatí. Nikto to však nepotvrdí. Namiesto toho spolu so synom, ktorý vyrastá bez otca, stále dostávajú výhražné správy.

Vie, že nie je jediná. Stala sa ďalšou obeťou ruských doxingových operácií. Podobných prípadov sú na Ukrajine stovky.

Doxing je spôsob online prenasledovania – útočníci zverejňujú osobné údaje o obeti – adresu, telefónne číslo, pracovisko – a huckajú internetové davy, aby obeť šikanovali.

Príbuzní ukazujú fotografie svojich nezvestných príbuzných počas výmeny vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou.
Príbuzní ukazujú fotografie svojich nezvestných príbuzných počas výmeny vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou. Zdroj: TASR/AP

Rusi na tento účel vytvorili niekoľko špeciálnych webstránok vrátane „doxingovej wikipédie“. Tam pridávajú informácie nielen o ukrajinských vojakoch a ich rodinách, ale aj o aktivistoch či politikoch z iných európskych krajín, ktorí vystupujú proti agresii Kremľa. Doxing rodín padlých či zajatých ukrajinských vojakov sa stal nástrojom ruskej informačno-psychologickej vojny.

5. júla 2025 o 8:16 Čas čítania 3:58 Ficova vláda zaplatí za oslavy Cyrila a Metoda 750 000 eur. Toto všetko mohli Slovensku za rovnaký rozpočet doručiť Ficova vláda zaplatí za oslavy Cyrila a Metoda 750 000 eur. Toto všetko mohli Slovensku za rovnaký rozpočet doručiť

Odhalili sme však aj to, že týmto doxingovým stránkam poskytuje technické služby vrátane hostingu na svojich serveroch ruská firma StormWall, ktorej majitelia sa usadili na Slovensku a majú tu aj rovnomennú sročku.


Slovenská stopa

Ukrajinské sociálne siete sú plné správ o nezvestných. Pre rodinných príslušníkov vojakov, ktorí zmizli, je to psychicky náročná situácia. Aj s pomocou ostatných ľudí v podobnej situácii sa často snažia zistiť, čo sa s ich bratom, manželom, či synom stalo.

Aj Kateryna z úvodu textu pátrala po informáciách o osude jednotky jej manžela. „Časom sme dali dokopy mená vojakov z celej brigády, porovnávali sme si dátumy zmiznutí, kontrolovali koordináty,“ hovorí.

Avšak jej pátranie neviedlo nikam.

Až kým jedného dňa na Facebooku, úplnou náhodou, neuvidela príspevok s fotkou jej manžela. Pridala ho neznáma žena. Popis v ruštine hovoril, že Oleksij je hľadanou osobou.

Kateryna jej okamžite napísala: odkiaľ poznáte môjho manžela? Prečo pridávate na Facebook jeho fotky? Prečo, za čo a kde je hľadaný?

Namiesto odpovede neznámy profil z Facebooku za pár minút zmizol. Asi o týždeň neskôr Kateryna aj jej šesťročný syn začali dostávať výhražné správy.

Autorovi či autorke facebookového príspevku sa zjavne podarilo Katerynu spojiť s Oleksijom a jej osobné údaje – nikto nevie, ako sa Rusi dostali aj k telefónnemu číslu jej syna – sa veľmi pravdepodobne ocitli na niektorej z doxingových stránok či telegramových kanálov.

Ukrajinský vojak, ktorého prepustili zo zajatia, máva z okna autobusu po výmene vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou.
Ukrajinský vojak, ktorého prepustili zo zajatia, máva z okna autobusu po výmene vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou. Zdroj: TASR/AP

Je ich niekoľko. Najdôležitejšie sú webová stránka WarTears, ktorá zbiera údaje o ukrajinských vojakoch a ich rodinách a stránka, ktorá sa vzhľadom aj architektúrou webu podobá Wikipédii, no tiež slúži na doxing v mene Kremľa, ForeignCombatants. Svoju úlohu hrajú aj telegramové kanály, najmä známy proruský a provojnový kanál Rybar.

Už v roku 2023 ich americký Pentagon označil za projekty ruskej operácie, ktorá zbiera údaje o ukrajinských vojakoch a ich rodinách.

Preverovanie pozadia týchto webov nás prekvapivo priviedlo najskôr na Seychely a potom do Bratislavy.

Domény ForeignCombatants a WarTears, obe vytvorené v priebehu siedmich dní v roku 2022, používajú hosting od firmy Safe Value Limited s prepojeniami na Rusko zo Seychel a zároveň používajú servery a technické riešenia ochrany pred DDoS útokmi moskovskej spoločnosti Storm Networks LLC.

4. júla 2025 o 20:10 Čas čítania 2:03 Vojakom NATO na Lešti varia za milióny eur. Sporný dodatok preveruje Úrad pre verejné obstarávanie Vojakom NATO na Lešti varia za milióny eur. Sporný dodatok preveruje Úrad pre verejné obstarávanie

„To spolu s ďalšími indikátormi silne naznačuje, že tieto entity sú pravdepodobne riadené jediným rozhodovacím centrom,“ hovorí expert spoločnosti DomainTools, firmy zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou.

Storm Networks je jednou z viacerých vzájomne prepojených firiem okolo značky StormWall. Jedna z firiem v tejto sieti, Storm Systems, vlastní aj obchodnú značku StormWall. Experti z DomainTools majú podozrenie, že zložitý systém technických prepojení môže zámerne slúžiť na udržiavanie zdania, že StormWall nemá žiadne väzby na Rusko.

V záznamoch firiem z pozadia StormWallu však nachádzame adresu takzvaného inkubátora Skolkovo — ruského centra označovaného za „technologickú dielňu Kremľa“, na ktoré sú uvalené sankcie USA aj EÚ.

StormWall sa prezentuje ako medzinárodná firma poskytujúca kyberbezpečnosť na mieru. Je ale zaujímavé, že má dve webové adresy, ktoré vyzerajú takmer identicky, no líšia sa v podstatných detailoch. Adresa s koncovkou .pro je v ruskom jazyku a ako sídlo uvádza Moskvu s technologickými centrami po celom svete.

Anglická verzia stránky uvádza Bratislavu, zamlčiava Moskvu.
Anglická verzia stránky uvádza Bratislavu, zamlčiava Moskvu. Zdroj: stormwall.network

Druhá adresa s koncovkou .network je v angličtine a s ruskou stránkou je takmer totožná, no zmizli z nej akékoľvek náznaky prepojenia na Rusko. Chváli sa iba technologickými centrami v USA, Nemecku, Bulharsku, Indonézii, Hong-Kongu a Singapure. A tiež dvoma adresami kancelárií: pobočkou v Dubaji a centrálou v Bratislave.

4. júla 2025 o 6:45 Čas čítania 8:48 Zdechovský exkluzívne o kontrole: Meno N. Bödöra sa spomína všade. Schémy rozdelenia fondov odkrývajú aj ľudia z Hlasu (Rozhovor) Zdechovský exkluzívne o kontrole: Meno N. Bödöra sa spomína všade. Schémy rozdelenia fondov odkrývajú aj ľudia z Hlasu (Rozhovor)

Na Slovensku je firma, ktorá vraj poskytuje „spoľahlivé riešenia na ochranu webových stránok, sietí, serverov a IT infraštruktúr akejkoľvek veľkosti a zložitosti pred modernými DDoS a hackerskými útokmi“, zaregistrovaná od roku 2017. Podľa finančných ukazovateľov sa jej darí, v roku 2023 dosiahla tržby vyše 1,5 milióna eur.

Jej reálne sídlo však s moderným imidžom prosperujúcej firmy výrazne kontrastuje. Na Ligurčekovej ulici na okraji bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice sme nenašli modernú presklenú kancelársku budovu a recepciu úspešnej technologickej firmy, ale iba nové rodinné domy.

Na dverách jedného z nich je prilepený papier formátu A4 a na ňom sú mená 36 firiem a podnikov zahraničných osôb. StormWall je jednou z nich. Po zaklopaní nám otvorí pani s východoeurópskym prízvukom. Okrem nej tam nik nie je. Nikoho z firmy StormWall tam nenájdeme, môžeme im iba nechať odkaz.

ICJK
Zdroj: ICJK

StormWall je totiž typická schránková firma, ktorá si na tejto adrese poskytujúcej služby tzv. virtuálneho sídla prenajíma schránku. Takýchto adries je na Slovensku, a najmä v Bratislave, niekoľko, ide o legálnu prax, ktorú však často zneužívajú podvodníci.

3. júla 2025 o 15:00 Čas čítania 4:47 Kaliňákove ministerstvo stavia, varí a nakupuje za stámilióny. Analyzovali sme zmluvy ministerstva obrany na služby Kaliňákove ministerstvo stavia, varí a nakupuje za stámilióny. Analyzovali sme zmluvy ministerstva obrany na služby

Na Ligurčekovej ulici nechávame telefonický aj e-mailový kontakt, aby sa nám ľudia zo StormWallu ozvali. Do vydania tohto článku sa tak nestalo, a to napriek tomu, že sme im naše otázky zaslali aj e-mailom, ktorý si otvorili a prečítali.

Otázky sme sa snažili položiť aj majiteľom StormWallu osobne. Ramil Khantimirov, absolvent petrohradskej obchodnej školy, predtým bývajúci v meste Gelendžik v Krasnodarskom kraji v Rusku, aj Aleksei Shiian, ktorý v minulosti pracoval pre ruské ministerstvo hospodárskeho rozvoja a býval v Rostove na Done, totiž dnes oficiálne bývajú v Petržalke. Aj na svojom LinkedIn profile Shiian uvádza ako miesto pobytu Bratislavu.

Podľa katastra na ulici Zuzany Chalupovej v novej časti Slnečnice na konci Petržalky spoločne vlastnia jeden byt. Keď sme ich na adrese hľadali, na zozname elektronického interkomu sme meno ani jedného z nich nenašli.

Firma chráni aj propagandistov

Khantimirove a Shiianove spoločnosti poskytovali služby aj ruským štátnym inštitúciám - napríklad štátnej tlačovej agentúre TASS alebo univerzite MGIMO.

Článok má pokračovanie, ktoré si môžeš prečítať na webe ICJK.
Domov
Zdieľať
Diskusia