Artefakty z kameňov, z kostí a zo zubov sú základom pre naše chápanie stratégií obživy, správania a kultúry ľudí.
Skupina vedcov extrahovala vzorku ľudskej DNA nájdenú v asi 20 000 rokov starom kostenom šperku. Prívesok z jelenieho zubu bol objavený v Denisovej jaskyni v Rusku, ktorá už dlhodobo priťahuje pozornosť archeológov.
Tím výskumníkov z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu použil novú metódu na získanie DNA zachytenej v prívesku a genetický materiál analyzoval, aby získal informácie o jeho predpokladanom majiteľovi. Prívesok má 19 000 až 25 000 rokov.
The pierced deer tooth discovered from Denisova Cave before DNA extraction.
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) May 4, 2023
Photo credit: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology https://t.co/5TBA6pFdMlpic.twitter.com/czABWWBKut
Získaná vzorka DNA naznačuje, že nositeľkou predmetu bola žena s genetickými väzbami na pravekých Severoeurázijčanov, ktorí žili približne v rovnakom čase, ale dosiaľ boli lokalizovaní len východnejšie na Sibíri.
Predmety vyrobené z kostí sú porézne, čo umožňuje prenikanie DNA. Novovyvinutá technika zahŕňa ponorenie predmetov do roztoku fosforečnanu sodného a postupným zvyšovaním teploty sa z nich DNA uvoľní bez poškodenia starobylého artefaktu.
„Naša práca nanovo definuje, ako možno prepojiť kultúrne a genetické záznamy v prehistorickej archeológii,“ napísali autori štúdie uverejnenej v stredu v časopise Nature. „Artefakty z kameňov, z kostí a zo zubov sú základom pre naše chápanie stratégií obživy, správania a kultúry ľudí,“ dodáva výskumný tím.