Nakupovanie liekov mimo Európskej únie predstavuje zdravotné riziko.
Slováci si z ciest do zahraničia čoraz častejšie nevozia len klasické suveníry, ale aj lieky. Dôvodom je často ich nižšia cena, informujú noviny.sk. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ však upozorňuje, že nakupovanie liekov mimo Európskej únie predstavuje zdravotné riziko.
„Pacienti často prinášajú lieky z mnohých ázijských či afrických krajín, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako ako tie u nás,“ uviedol Sukeľ. Dodal, že v týchto krajinách býva regulácia vo výrobe liekov výrazne slabšia. Prípravky tak môžu byť nielen neúčinné, ale môžu obsahovať aj škodlivé prímesi.
Podľa Sukeľa existujú známe prípady výskytu falšovaných liekov, ktoré obsahovali dokonca látky ako cement. Nelegálne prípravky môžu spôsobiť alergické reakcie alebo ďalšie zdravotné komplikácie.
Lieky s obmedzeniami pri cestovaní
Sukeľ upozornil aj na prísnejšie podmienky pre cestovanie s niektorými druhmi liekov. Týka sa to najmä liekov s obsahom omamných a psychotropných látok, ktoré lekári predpisujú napríklad pri onkologických, neurologických či ortopedických diagnózach.
Pacienti na tieto lieky potrebujú potvrdenie. Vydáva ho farmaceut samosprávneho kraja vo forme jednotného európskeho formulára. Bez tohto dokladu môžu mať cestujúci v niektorých krajinách problémy. Takéto lieky môžu byť niekde považované za zakázané.
Lekárnici v lete upozorňujú aj na riziko dehydratácie. Niektoré lieky, ako napríklad diuretiká na liečbu vysokého krvného tlaku, môžu v kombinácii s teplom výrazne znížiť krvný tlak a viesť ku kolapsovým stavom. Problém nastáva aj pri psychiatrických a neurologických liekoch, ktoré potláčajú pocit smädu.
Prečítaj si aj tieto články:
