Beh so šiestimi býkmi sa vždy končí ich zabitím. Aktivisti bojujúci za práva zvierat proti tomuto sviatku už dlho protestujú.
Najmenej štyria ľudia utrpeli ľahšie zranenia počas tohtoročného druhého behu býkov v meste Pamplona na severe Španielska. Beh bol súčasťou osláv sviatku svätého Fermína. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Beh s býkmi sa uskutočnil aj v piatok. Niekoľko bežcov sa počas neho doudieralo alebo tvrdo dopadlo na zem, no býky nikoho nenabrali na rohy, ako sa to neraz stáva. Zranilo sa šesť ľudí, pričom traja z nich boli občanmi Spojených štátov.
First bull run in Pamplona, Spain!
— CAS International (@CAS_Int) July 7, 2023
Although the bull run is extremely stressful for the bulls, they didn't fall or get injured...During the run, the bulls run the risk of falling, breaking legs or horns (1/2) pic.twitter.com/kAj5Ph2xrK
Festival vznikol v 16. storočí
Oslavy sviatku svätého Fermína do Španielska každoročne prilákajú stotisíce turistov. V roku 2022 Pamplonu počas nich navštívilo takmer 1,7 milióna ľudí. Tento rok odhady hovoria o ešte vyššej účasti, keďže sa skončili všetky obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19.
Počas ôsmich dní sa vždy ráno koná beh so šiestimi býkmi úzkymi ulicami Pamplony, ktoré popoludní zabijú profesionálni toreadori. Aktivisti bojujúci za práva zvierat každý rok proti sviatku protestujú a namietajú, že ide o týranie zvierat. Návštevníci sa po zvyšok dňa oddávajú jedlu, pitiu a návštevám kultúrnych podujatí.
Organizácia CAS International, ktorá sa usiluje o zrušenie býčích zápasov, upozorňuje, že beh je pre býky extrémne stresujúci. Hrozí im, že počas neho spadnú a zlomia si nohy alebo roky.
Spain's Pamplona bull-running festival.
— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) July 8, 2023
A madness like no other. pic.twitter.com/tXm1mUXNGy
Behy s býkmi sa v Pamplone konajú od roku 1591. Za posledných sto rokov si vyžiadali 16 obetí. K poslednému takémuto úmrtiu došlo v roku 2009.