Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
16. októbra 2023, 17:50
Čas čítania 1:25

Ministerstvo financií navrhuje zrušiť rodinné stavebné sporenie. Je údajne neprimerane zvýhodnené, navrhlo ho OĽaNO

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, je vraj neprimerane zvýhodnený.

Zvýhodnené stavebné sporenie pre domácnosti, ktoré tvoria manželia a ich deti, by sa malo zo zákona vypustiť. Navrhuje to Ministerstvo financií SR (MF) v návrhu novely zákona o stavebnom sporení, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, je podľa rezortu v aktuálnej právnej úprave oproti iným sporiteľom neprimerane zvýhodnený.

Novelu, ktorá od budúceho roka prináša zvýhodnené rodinné stavebné sporenie, schválila Národná rada SR tento rok v júni na návrh skupiny poslancov hnutia OĽaNO. Touto úpravou sa podľa MF vytvorilo neadresné poskytovanie štátnej prémie z hľadiska príjmov sporiteľov a založili sa výrazne zvýšené nároky na štátny rozpočet.

„Všetky predchádzajúce úpravy zákona o stavebnom sporení viedli k účelovosti, adresnosti a efektívnosti stavebného sporenia, a to aj tým spôsobom, aby prijímateľmi štátnej prémie mohli byť len ľudia s nižšími príjmami,“ pripomenul rezort financií.

Doteraz platil limit na príjem vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy, nad ktorý už stavebný sporiteľ nemá nárok na štátnu prémiu. Výdavky štátneho rozpočtu na tento účel sa vďaka tomu postupne znížili z približne 20 miliónov eur na 6 miliónov eur ročne, vyčíslilo ministerstvo.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

V prípade stavebného sporiteľa, ktorý je členom zákonom definovanej domácnosti, sa však tohtoročnou novelou zvýšil limit spoločného príjmu domácnosti na 3,25-násobok priemernej mzdy. Za každé ďalšie dieťa sa tento strop zvyšuje o ďalší 0,65-násobok priemernej mzdy. Príjmová hranica na získanie podpory tak podľa MF môže vzrásť až na približne štvornásobok súčasnej hodnoty v prípade sporiteľa v manželskom zväzku s dvoma maloletými deťmi.

„Takéto nastavenie spôsobuje vyššie zvýhodnenie vysokopríjmových rodín oproti rodinám a slobodným jednotlivcom s nižšími príjmami a neprimerane zvýšené nároky na štátny rozpočet,“ upozornilo ministerstvo.

Ministerstvo financií chce návrhom upraviť aj legislatívne nedostatky

Vypustením ustanovení súvisiacich s definíciou domácnosti sa podľa MF zároveň riešia aj legislatívno-právne nedostatky, ktoré by v praxi spôsobovali nutnosť ďalšej právnej úpravy. Zákon v súčasnom znení napríklad nerieši, kedy a komu má stavebný sporiteľ dokladovať, že je členom domácnosti.

„Predložený návrh zákona nemá z celkového hľadiska žiadny vplyv na verejné financie z dôvodu, že uvedený návrh eliminuje predpokladané zvýšené výdavky štátneho rozpočtu na štátnu prémiu od roku 2025, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na štátnu prémiu v prípade ponechania súčasnej právnej úpravy,“ dodal rezort financií.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia