Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. januára 2024, 17:01
Čas čítania 1:16

Na Slovensku pribudne takmer 16 000 nových pracovných miest. Štát predstavil projekt, ktorým chce pomôcť nezamestnaným

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Štát do nového projektu zapojí aj odborné školy.

Štát sa pripravuje na zvýšený dopyt po pracovnej sile v súvislosti so vznikom automobilky Volvo neďaleko Košíc. Konateľ štátnej spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec uviedol, že v priemyselnom parku Valaliky a v subdodávateľských spoločnostiach si nájde v najbližších rokoch prácu takmer 16 000 zamestnancov.


Pod gesciou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny sa pripravuje nosný projekt na rekvalifikovanie nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie.

Ciele nového projektu 

„Cieľom je rekvalifikovať 20 000 nezamestnaných na pozíciu operátor výroby a z nich následne takmer 5 000 nezamestnaných na odbornejšie pozície. V oblasti zamestnanosti komunikuje spoločnosť Valaliky Industrial Park aj s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a neziskovým sektorom,“ spresnil Durec.

Spoločnosť Volvo v zmysle investičnej zmluvy pripravuje programy na zvýšenie počtu strojárskych a iných automotive relevantných odborov na slovenských univerzitách a stredných odborných školách. „Volvo Cars a Valaliky Industrial Park intenzívne komunikujú a spolupracujú aj s rezortom školstva v oblasti nastavenia odborného vzdelávania pre budúce potreby automobilového priemyslu na východnom Slovensku,“ dodal Durec.

Spolupráca s odbornými školami

Ministerstvo školstva vybralo deväť odborných škôl na užšiu spoluprácu s automobilkou, ktorým boli už pre aktuálny školský rok zvýšené plány výkonov, respektíve zvýšené počty študentov, ktoré môžu tieto školy prijímať do prvých ročníkov. Zároveň majú byť od budúceho školského roka upravené študijné odbory tak, aby lepšie reflektovali budúce potreby spoločnosti Volvo Cars a jej subdodávateľov.


„Investície štátu do projektu strategického územia vo výške 730 miliónov eur sa vrátia štátu len vďaka Volvu za približne päť až šesť rokov, všetky ostatné investície túto návratnosť len zvýšia,“ doplnila štátna firma. Po začiatku plnej výroby sa predpokladá so zvýšením HDP Slovenska približne o 1,35 %.


Stavebné práce v priemyselnom parku pri Košiciach, kde má vzniknúť aj automobilový závod, sa začali vlani 20. februára. Symbolický začiatok výstavby samotného závodu je naplánovaný v prvom štvrťroku tohto roka. Postupný nábeh výroby Volvo by sa mal začať v roku 2026.

Domov
Zdieľať
Diskusia