Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. januára 2024, 8:30
Čas čítania 1:16

V tejto európskej krajine sa neslušné gestá za volantom neoplatia. Vodičovi hrozí pokuta až 4 000 eur a väzenie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pre obscénne gesto polícia vodiča obviní za urážku.

Pre fotografiu z radaru dopravnej polície hrozí vodičovi v Berlíne pokuta 4000 eur a trojmesačné väzenie. Môže tak doplatiť na urážlivé gesto smerom k policajnému radaru. 

Hoci vodič neprekročil predpísanú rýchlosť, mobilný radar ho zaznamenal, pretože prirýchlo išlo v susednom jazdnom pruhu iné auto. Policajti tak získali dôkaz o obscénnom geste. Prípad sa stal na berlínskej ulici Columbiadamm.

„Šofér ukázal našim kolegom, čo si myslí o kontrole rýchlosti,“ uviedla berlínska polícia na sociálnej sieti X a zverejnila aj fotografiu. Vodič doplatil na prirýchle auto vpravo na fotografii. „Jeho šofér dostane pokutu za rýchlosť a ten naľavo bude obvinený za urážku,“ napísala polícia.

Denník Bild citoval odborníka na dopravné právo Uweho Lenharta: „Úmysel uraziť musí zahŕňať vedomie, že bude vnímaný inou osobou. Pri jazde mimoriadne pomaly okolo auta s rýchlostným radarom nemožno predpokladať, že chcel alebo očakával, že si gesto niekto všimne.“

Rakúsky automotoklub ÖAMTC upozornil, že v Nemecku sa to môže kvalifikovať ako porušenie slušnosti. V prípade, že by poškodený policajt podal sťažnosť, vodičovi hrozí pokuta až 4-tisíc eur a tri mesiace väzenia.

V Nemecku hrozia za neslušné gestá a nadávky vysoké pokuty

V Nemecku by si na základe prípadov z minulosti mali dať rozčúlení vodiči pozor aj na slovník pri komunikácii s políciou. Za urážky ako „Ty staré prasa“ alebo „Hnusná sviňa“ boli udelené pokuty 2500 eur, za „Chcel by som ťa hneď teraz nazvať debilom“ 1600 eur, za gesto „stierača“ (striedavý pohyb dlaňou pred tvárou, akože adresát sa zbláznil) to bolo tisíc eur. Lacnejšie vyšli poznámky „Slnko ti muselo spáliť mozog“ za 600 eur a „Ty dievča!“ za 200 eur. Za vyplazenie jazyka bola pokuta 150 eur.

Domov
Zdieľať
Diskusia