Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. februára 2024, 8:44
Čas čítania 0:55

Súkromný modul Američanov pristál na Mesiaci. NASA má v rámci programu veľké plány do budúcnosti

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

NASA oznámila, že americký lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca.

Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.
V piatok to oznámila daná spoločnosť.

„Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál,“ povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. „Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať,“ dodal Crain. Misia tohto modulu sa nazýva IM-1.

Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby.

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci.

Američania na Mesiaci pristáli po 50 rokoch

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 0.23 h, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Miesto pristátia Malapert A je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Domov
Zdieľať
Diskusia