Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. mája 2023, 15:20
Čas čítania 1:25

FOTO: Srbský tenista Djoković napísal na kameru kontroverznú správu. Poslal odkaz do Kosova, kde sa rozpútalo násilie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Srbský tenista Djoković vyslal na French Open politický odkaz do Kosova.

Srbská svetová trojka Novak Djoković v pondelok na tenisovom turnaji French Open v Paríži zariskoval, že vyvolá politickú kontroverziu, keď po svojom víťazstve v prvom kole napísal odkaz o Kosove. „Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal 22-násobný grandslamový šampión na objektív kamery v srbčine.

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, v pondelok utrpelo zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić v piatok uviedol armádu do najvyššieho stupňa pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi, ktorí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Podľa Vučića bolo v pondelok zranených 52 Srbov, z nich traja vážne. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová obvinila srbského kolegu z destabilizácie Kosova. Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom OSN. Srbsko stále považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

„Neexistujú nijaké oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu alebo nemôžu povedať. Francúzska tenisová federácia (FFT) v tejto veci nevydá žiadne vyhlásenie ani nezaujme žiadne stanovisko,“ uviedli pre Reuters predstavitelia FFT, ktorá French Open organizuje.

Djoković cíti, že musí vyjadriť podporu celému Srbsku

Djoković, ktorého otec sa narodil v Kosove, podľa stanice Sky News srbským novinárom povedal: „Nie som politik ani nemám v úmysle vstupovať do diskusií.“

„Ako Srba ma zraňuje, čo sa deje v Kosove. Našich ľudí vyhnali z magistrátov. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejná osoba cítim povinnosť vyjadriť podporu našim ľuďom a celému Srbsku,“ dodal 36-ročný tenista.

„Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí; odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal. Neviem, či ma niekto potrestá alebo niečo podobné, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu,“ dodal.

djokovič
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia