Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
25. decembra 2023, 15:00
Čas čítania 1:04

Slováci majú veľký problém so zaspávaním aj vstávaním, toto je najčastejšia príčina. Odborník radí, ako s tým zatočiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odborník na spánok vysvetľuje, ako sa efektívne vyhnúť problémom so zaspávaním aj vstávaním.

Mnoho Slovákov má problém s nočným budením, ťažkým ranným vstávaním a pocitom únavy aj napriek dostatočnému spánku. Spôsobujú to najmä zlé návyky pred spaním, ako napríklad pozeranie do mobilu, počítača alebo sledovanie televízie. Vyplýva to z prieskumu lekárenskej skupiny Pilulka.sk a výskumnej agentúry Behavio na reprezentatívnej vzorke 1000 ľudí.

Slováci majú so spánkom problémy

Nočné budenie trápi podľa prieskumu 40 percent opýtaných. S ťažkým ranným vstávaním má problém 39 percent respondentov a 37 percent ľudí sa cíti unavených, aj keď sa dostatočne vyspia. Až štvrtina opýtaných má problém zo zaspávaním. Všetky tieto problémy viac trápia ženy ako mužov.


Najčastejšou aktivitou, ktorú Slováci pred spaním robia, je pozeranie do mobilu a počítača (67 percent opýtaných), pri mladých ľuďoch od 18 do 24 rokov je to až 82 percent. Sledovaniu televízie sa pred spaním pravidelne venuje 61 percent opýtaných. Častejšie sú to muži (63 percent) v porovnaní so ženami (59 percent).

Bledomodré svetlo

„Je dokázané, že na nás najviac pôsobí bledomodré svetlo, ktoré vnímame prostredníctvom zraku. Je prítomné pri východe slnka ako budivý element, takže spôsobí prebúdzanie spiaceho človeka. Presne toto svetlo však obsahuje obrazovka mobilov a počítačov, čiže pred spánkom má na nás budivý a nie uspávací efekt,“ upozorňuje otorinolaryngológ a odborník na spánok Zoltán Csendes z Mediklinik v Moste pri Bratislave.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Zdôrazňuje, že na kvalitu spánku má vplyv aj pitie kofeínových a povzbudzujúcich nápojov neskoro večer či ponocovanie dlho do noci a tiež nesprávna životospráva a stres.


Na kvalitnejší spánok Csendes ľuďom odporúča, aby si vytvorili pravidelný rytmus spánku v rovnakom čase, neponocovali a pred spánkom nevykonávali ťažkú fyzickú prácu. Nemali by si tiež dávať kofeínové a povzbudzujúce nápoje.

Spánok
Zdroj: Pexels.com
Domov
Zdieľať
Diskusia