Agentka vynikala svojou „spôsobilosťou na konšpiračné správanie“. Na párty ju naverboval tajný agent zo ZSSR.
Manažérka spravodajského mediálneho domu pracovala ako komunistická špiónka v kľúčových momentoch studenej vojny. Terézia Javorská, riaditeľka slovenskej sekcie BBC World Service so sídlom v Londýne, poskytovala spracovateľom informácie o zdrojoch novinárov a spôsoboch vysielania spravodajstva o „vývoji v ZSSR“, informuje Daily Mail.
Bezpečnostní experti sa domnievajú, že ide o prvý prípad infiltrácie agenta zahraničnej spravodajskej služby do svetovej spoločnosti od začiatku studenej vojny. Tajná rola Javorskej zahŕňala tajné stretnutia s manipulantmi. Na utajenú komunikáciu využívala špeciálne upravené kabelky na signalizáciu potenciálneho nebezpečenstva, rozprávala v heslách a organizovala stretnutia v divadlách prostredníctvom zakódovaných pohľadníc.
Javorská žila v Spojenom kráľovstve po skončení strednej školy. Vyštudovala spoločenské vedy na Londýnskej univerzite a začala pracovať v slovenskej sekcii BBC. Agent českej ŠtB vyslaný do Londýna ju naverboval po tom, čo sa s ňou v polovici osemdesiatych rokov stretol na kokteilovej párty. „Agentka Vora“ naňho zapôsobila svojou „spôsobilosťou na konšpiračné správanie“ a „veľmi zaujímavou inteligenciou“.
Navonok žila „obyčajný život“
Jej niekdajší kolegovia, bývalí novinári BBC, boli z odhalenia jej pravej identity šokovaní. Pre Mail povedali, že by sa nikdy ani len neboli pozastavili nad tým, že by ich ambiciózna šéfka, ktorá bývala v obyčajnom byte v Kensingtone so štukovými fasádami, bola bývala špiónkou. Spomenuli si však aj na to, že často oponovala vysielaniu správ, ktoré obsahovali názory kritické voči komunistickému režimu v Československu.
“Terézia Javorská, the London-based director of the BBC World Service's Slovak section, supplied handlers with intelligence about journalists' sources and the broadcaster's methods of reporting 'developments in the USSR' and other Eastern Bloc countries” https://t.co/tovsn4QMUh
— Shashank Joshi (@shashj) January 1, 2024
Javorská údajne spočiatku mala „vnútorný konflikt“, či má s komunistami spolupracovať. Vraj sa zmietala medzi túžbou slúžiť vlasti a „racionálnymi rizikami“. Jej paranoju podnietila najmä „špionážna mánia“ v britských médiách, keď boli v roku 1984 zo Spojeného kráľovstva vyhostení dvaja československí agenti.
Nikdy sa neprezradila
V roku 1989 sa jej „špionážna kariéra“ spolu s pádom komunizmu skončila. No svoje tajomstvo neprezradila a pokračovala vo vedení slovenskej sekcie BBC až do jej zatvorenia v roku 2005.
„Ako novinárke BBC by sa jej bolo dalo dôverovať, ale celý čas zrádzala novinárov a iných disidentov, ktorí boli kritickí ku komunizmu, čím ich potenciálne vystavovala riziku,“ vyjadril sa profesor Anthony Glees, expert na spravodajstvo a bezpečnosť z Buckinghamskej univerzity. „Agentka Vora ukazuje, že tieto režimy nechceli kontrolovať len svoje vlastné médiá, ale chceli ovládať aj naše,“ na záver dodáva.