Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
9. marca 2024, 16:10
Čas čítania 0:41

Ceny prenájmov na Slovensku rekordne rastú, Košice už dobiehajú Bratislavu. Zverejnili štatistiky, o koľko viac si priplatíš

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rastúci záujem o nájomné bývanie sa prejavuje aj na cenách nájmu.

Slováci majú čoraz väčší záujem o prenájom bytov, čo sa prejavuje na cenách nájmu. V Bratislave v minulom roku stúpla cena za štvorcový meter o 15 %. Stúpli aj ceny prenájmov v Košiciach, ktoré sú takmer také vysoké ako v hlavnom meste.


„V Bratislave sme zaznamenali nárast cien prenájmu na úroveň tesne nad 1 000 eur v priemere za malometrážny byt na prelome rokov 2023 a 2024. Tento nárast bol spôsobený kombináciou vyšších úrokových mier pri hypotekárnych úveroch a nízkej ponuky nových nehnuteľností na prenájom,“ vysvetlil majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX 1000 v Bratislave Michal Krížik. Najvýraznejšie narástli ceny pri novostavbách v centre hlavného mesta. 

Nájmy stúpli aj v iných slovenských mestách. Podľa údajov realitnej kancelárie sa v Košiciach a Banskej Bystrici zvýšili približne o 10 %, v novostavbách o 20 až 30 %.


Vo všetkých troch spomínaných mestách sa zmenili preferencie vo výbere bytov. Klienti si prenajímajú skôr byty v blízkosti centra mesta, škôl a obchodov. Mladí ľudia preferujú malometrážne byty, zatiaľ čo manažéri vyžadujú podľa realitnej kancelárie zväčša luxusnejšie bývanie ako súčasť svojho zamestnaneckého benefitu.

Sky Park Bratislava
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia