Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. októbra 2023, 8:31
Čas čítania 1:23

Ovládaš tento cudzí jazyk? Množstvo zamestnávateľov na Slovensku ho vyžaduje, no nerozpráva ním ani polovica uchádzačov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zamestnávatelia majú problém obsadiť pozície pre pokročilých v nemčine.

Tento rok vyžadovalo viac ako 76-tisíc pracovných ponúk znalosť jedného cudzieho jazyka a v 167-tisíc prípadoch požadovali zamestnávatelia znalosť dvoch a viacerých jazykov.

Požiadavky na úroveň znalosti nemčiny pritom rokmi klesajú a pre zamestnávateľov je náročné obsadiť pozície, na ktoré hľadajú stredne pokročilých v nemeckom jazyku. Vyplýva to z analýzy dát spoločnosti Profesia, ktorá bola zameraná na to, na akej úrovni požadujú firmy znalosť angličtiny a nemčiny.

Najviac uchádzačov uvádza, že v nemčine sú začiatočníci, nasledujú mierne pokročilí. Z kandidátov, ktorí uviedli, že ovládajú nemčinu, uviedlo 5 %, že na úrovni C1. Zatiaľ čo v roku 2013 požadovala ovládanie nemeckého jazyka na úrovni B2 takmer polovica z inzerátov, ktoré uvádzali ako podmienku znalosť tohto jazyka, tento rok je to na úrovni 28 %. Necelá štvrtina žiada mierne pokročilých a v prípade 8 % ponúk hľadali začiatočníka. Rovnaký počet bol aj v prípade požiadavky na úroveň C1.

„Najčastejšie sa v pracovných ponukách objavuje požiadavka ovládania angličtiny na úrovni B2, čiže stredne pokročilý, tvorí 47 % inzerátov z tých, ktoré hľadajú anglicky hovoriacich ľudí. Štvrtine stačí úroveň B1, teda mierne pokročilý. Pokročilú znalosť angličtiny, teda na úrovni C1, žiadajú iba v 9 % inzerátov,“ uviedla manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.

Najviac uchádzačov o zamestnanie ovláda anglický jazyk

Spomedzi takmer 70-tisíc aktívnych životopisov na portáli Profesia z nich 63-tisíc uchádzači uviedli znalosť niektorého z jazykov. Angličtinu ovláda 85 %, 40 % nemčinu a v 18 % uviedli uchádzači ruštinu. Nasleduje čeština, maďarčina, poľština a ukrajinčina. V prípade angličtiny uvádza tretina uchádzačov, že sú mierne pokročilí.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Stredne pokročilé schopnosti má 30 % a 14 % uviedlo, že ovláda angličtinu na úrovni C1. Angličtinu na úrovni C1 alebo C2 tento rok uvádzalo spolu 36 556 uchádzačov a uchádzačiek. Najviac z nich (35 %) si hľadalo prácu v Bratislavskom kraji a častejšie to boli muži.

„Okrem bežných cudzích jazykov sa v inzerátoch z času na čas objavia aj požiadavky na exotické jazyky. Tento rok bolo na portáli Profesia uverejnených napríklad päť ponúk práce, ktoré vyžadovali znalosť mongolčiny, štyri estónčiny, tri ponuky hľadali gruzínsky hovoriacich ľudí, dve ponuky kazašsky a v dvoch ponukách firmy dokonca uvádzali potrebu znalosti biblickej gréčtiny,“ dodala Melcerová.

pohovor, jednanie, praca, zamestnanec
Zdroj: Pexels/Gustavo Fring
Domov
Zdieľať
Diskusia