Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. októbra 2023, 15:48
Čas čítania 0:48

Zaplatíme viac ako doteraz. Viaceré mestá a obce na Slovensku budú zvyšovať dane a poplatky, zvrátiť sa to už nedá

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Mestám a obciam na Slovensku chýbajú financie. Nedostatok chcú vyrovnať zvyšovaním poplatkov.

Viaceré mestá a obce na Slovensku budú od budúceho roka zvyšovať miestne dane a poplatky. Potvrdil to predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho Jozef Božik s tým, že pôjde o značnú časť.


„Je pravdou, že viaceré mestá a obce zvyšovali dane už minulý rok, takže tie nebudú zvyšovať. Ale tie, ktoré nezvyšovali v minulom roku, tak budú musieť,“ uviedol Božik. Podotkol, že samosprávy, ktoré v uplynulom období nezvyšovali dane a poplatky, nemali napríklad tesne po voľbách podporu v zastupiteľstve. „Zároveň očakávali, že im štát výraznejšie pomôže,“ dodal.


Mestá a obce sú podľa slov predsedu ZMOS nútené zvyšovať dane a poplatky, keďže im stále chýbajú financie, ktoré im vláda „zobrala.“ „Plus čelia obrovským nárastom výdavkov. My sme museli v tomto roku dva razy zvyšovať platy všetkým zamestnancom, či mali vzdelanie pedagogické alebo nepedagogické,“ ozrejmil Božik.


Priblížil, že z rozhodnutia štátu museli zvyšovať mzdy všetkým zamestnancom, ktorí sú v pôsobnosti obcí a miest. Na zvyšovaní daní sa podľa jeho slov tiež podieľa obrovská inflácia.
„Toto všetko je veľmi negatívny mix opatrení, ktoré spôsobili, že samospráva sa dostala do najťažších problémov od vzniku Slovenska,“ upozornil. Od štátu podľa neho samosprávy očakávajú, že kompenzácie výpadkov financií pre rozhodnutia bývalej vlády budú väčšie.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: TASR/HaZZ v Prešove
Domov
Zdieľať
Diskusia