Čo sa deje: Slovensko je na chvoste rebríčka blahobytu 27 členských krajín EÚ.
- Najvyšší štandard blahobytu v Európskej únii má v súčasnosti Švédsko. Nasleduje Holandsko a Írsko.
- Slovensko sa nachádza medzi krajinami s najnižším blahobytom, najhoršie je na tom Chorvátsko.
Prečo je to dôležité: Podľa zverejnených dát by sa Slovensko malo viac zamerať na zvyšovanie blahobytu svojich občanov prostredníctvom efektívnych sociálnych, ekonomických a vzdelávacích politík. Zvyšovanie životnej úrovne a znižovanie sociálnej nerovnosti by malo byť prioritou pre udržateľný rozvoj a stabilitu krajiny.
Širší kontext: Na konci rebríčka 27 členských krajín EÚ v počte nepriaznivých ukazovateľov sa ocitli Chorvátsko (17 z 23 ukazovateľov), za ktorým nasleduje Slovensko a Grécko (13 z 23 ukazovateľov).
Všeobecná prosperita je teda najnižšia v Chorvátsku a voči zvyšku EÚ je výrazne nižšia aj na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Poľsku a Grécku. S výnimkou Grécka boli všetky tieto krajiny do roku 1989 súčasťou východného komunistického bloku.
Raritou je aj Estónsko, kde je všeobecná prosperita vyššia než v bohatších krajinách ako Francúzsko či Belgicko. Prieskum rovnako ukázal, že všeobecná prosperita je nižšia ako priemer EÚ v južných členských štátoch, ktoré neboli komunistické, ako je Portugalsko, Španielsko a Taliansko, hoci tieto krajiny sú už desaťročia členmi Únie.