Čo sa deje: V hlavnom meste sú premnožené komáre. Bratislava sa ich snaží eliminovať aj využitím poľnohospodárskych dronov.
➔ Bratislavský magistrát proti komárom nasadil selektívny larvicíd, ktorý roznášajú drony priamo do vody s larvami komárov.
➔ Látka dokáže zabiť larvy komárov, pre iné živočíchy je však neškodná.
➔ Nasadené drony sú vo výške 15 metrov a v diaľke 600 metrov od svojich operátorov, informuje RTVS.
Prečo je to dôležité: V Európe neustále rastie počet komárov, pričom množstvo z nich patrí k druhom, ktoré môžu šíriť nebezpečné a vážne choroby. Bratislava je v poslednom čase vystavená povodniam, výdatným dažďom a mlákam, čo predstavuje ideálne podmienky na neustále množenie komárov.
Citát: „Drony prichádzajú do úvahy v prípade tejto povodňovej situácie a voda sa vylieva na územie. Vtedy je hlavne priestor pre drony,“ uvádza pre RTVS koordinátor regulácie komárov Michal Stano.
Širší kontext: Prvé larvy komárov sa začali v Bratislave objavovať začiatkom tohto roka vo februári. Monitoring, vďaka ktorému sú známe potenciálne liahniská, vykonáva hlavné mesto pravidelne.
V systémových intervaloch sa odoberajú vzorky vody, čo umožňuje zistenie počtu lariev aj ich umiestnenie. Zásahy však nemôžu vykonávať vo všetkých oblastiach na Slovensku. K zakázaným patria najprísnejšie ochranné pásma, miesta blízko zdrojov pitnej vody či súkromné pozemky.
Keď chceš vedieť viac, prečítaj si tieto články: