Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. júna 2023, 10:37
Čas čítania 0:54

Unikli tajné dokumenty. Ukazujú, kto vraj potichu zásobuje Rusko muníciou

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Dokumenty ešte nie sú overené, no bezpečnostný zdroj potvrdil, že ide o autentický text.

Britská televízna stanica získala dokumenty, ktoré údajne dokazujú, že Irán predáva Rusku muníciu na boj na Ukrajine. Ide o kontrakty na dodávky streliva a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote takmer dva milióny dolárov.

Pravosť šestnásťstranového dokumentu, ktorý je datovaný 14. septembrom minulého roka, ešte nebola potvrdená. Dobre informovaný bezpečnostný zdroj však pre Sky News uviedol, že ide o sto percent autentický text.

Kontrakt sa týka dodávok rôznych typov delostreleckých granátov, tankovej munície a rakiet v cene viac než jeden milión dolárov. Na tento kontrakt nadväzuje ešte ďalšia päťstranová zmluva na dodávky kanónov a munície pre húfnice a tanky T-72 v hodnote približne 740-tisíc dolárov.

Pravosť dokumentov ešte neoverili

Stanica Sky News vo svojej pondelňajšej správe upozornila, že zatiaľ nebola schopná overiť pravosť ani jednej z týchto zmlúv z nezávislých zdrojov. Ruské a iránske veľvyslanectvo v Británii bezprostredne nereagovali na žiadosti, aby sa k celej záležitosti vyjadrili.

5. novembra 2023, 7:47 Čas čítania 3:34 Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac

Sky News podľa svojich vyjadrení tieto dokumenty poskytla na nahliadnutie ukrajinskému premiérovi Denysovi Šmyhaľovi počas jeho májovej návštevy Spojeného kráľovstva, keď absolvoval aj stretnutie z britským ministrom zahraničných vecí Jamesom Cleverlym. Londýn a Kyjev vtedy uviedli, že pravosť týchto materiálov preveria a podniknú kroky v prípade, ak sa ich pravosť potvrdí.

Cleverly pripomenul, že Británia už voči Iránu zaviedla sankcie v reakcii na to, že Irán dodáva Moskve bojové drony, ktoré ruské sily masívne využívajú na útoky na ukrajinské mestá.

putin
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia