Sused sa na teba môže sťažovať, uspeje v prípade, že porušuješ domový poriadok, všeobecne záväzné nariadenie alebo zákon.
Chceš si dopriať klobásku či tofu z grilu, ale nevieš, či je to na balkóne povolené? Zisťovali sme, aké zákony a pravidlá túto obľúbenú aktivitu definujú. Vedenia niektorých miest túto činnosť plošne zakázali a v prípade porušenia ti hrozí pokuta.
Grilovanie na balkóne vo všeobecnosti upravuje domový poriadok. Ten býva v bytovkách vyvesený, prípadne je prílohou k zmluve vlastníctva či k nájomnej zmluve. Jednoducho pohľadaj zmienku o griloch, otvorených ohňov a pod. a zistíš, či môžeš. Podľa Slovenského zväzu bytových družstiev zákaz platí najmä v novších stavbách, píšu Aktuality.
Ale pozor, aj keby to domový poriadok nezakazoval, v niektorých mestách platí plošný zákaz grilovať na balkónoch a terasách. Konkrétne ide o mestá Prešov a Žilina, kde môžeš dostať 33-eurovú pokutu (v správnom konaní až 150 eurovú). Naopak, v Trnave, Nitre či v Bratislave podobné všeobecne záväzné nariadenie nie je, a tak sa stačí riadiť domovým poriadkom.
Ak žiješ v meste, kde plošný zákaz nie je a nenachádza sa ani v domovom poriadku, stále nie si za vodou. Aj Občiansky zákonník sa dotýka témy grilovania, najmä v kontexte toho, že hlukom, prachom, pachmi či dymom môžeš obťažovať susedov. V prípade, že ťa preto navštívi policajná hliadka, ti opäť hrozí pokuta vo výške 33 eur. Minimalizovať šancu toho, že sa susedia naozaj sťažovať budú, môžeš tým, že si zadovážiš bezdymový gril.