Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. júla 2023, 19:00
Čas čítania 0:54

Pre Orbána je Slovensko „odtrhnuté územie“. Jeho provokácia má dohru

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nečakalo dlho a na koberček si predvolalo maďarského veľvyslanca. Ten má teraz za úlohu vysvetliť kontroverzný prejav premiéra Viktora Orbána.

Rezort diplomacie si predvolal maďarského veľvyslanca Csabu Balogha v súvislosti s výrokmi predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána o „práci pre vlasť na odtrhnutých územiach“. Požiadali ho, aby Orbánove slová vysvetlil, potvrdil komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Upozornil na to Denník N.

„Československo (a neskôr Slovensko) či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska teda nemohlo byť nič odtrhnuté,“ reagovalo ministerstvo.

Šírenie takýchto naratívov kýmkoľvek ide podľa neho „nezmyselne proti dobrým susedským vzťahom a stabilite v našej oblasti“. Spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska akýmkoľvek priamym alebo nepriamym spôsobom je pre rezort absolútne neprijateľné.

„Opakujeme preto, že máme záujem na normálnych a pokojných vzťahoch s Maďarskom, ale s rešpektom a vnímaním vzájomných citlivostí. Aktuálne vyjadrenia maďarského premiéra nejdú týmto smerom,“ uviedol rezort diplomacie.

Maďarov na Slovensku chce zmobilizovať a „pomôcť im“

Maďarský premiér Orbán cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

„Milí Maďari z Felvidéku, je to dosť absurdná situácia. Žije tam (na Slovensku) pol milióna Maďarov. Nemôžeme povedať, že kvôli Slovákom sa nedokážeme zmobilizovať, aj keď iste aj oni robia rôzne špekulácie. To však je už súčasťou života,“ povedal.

Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v „odtrhnutých častiach krajiny“.

Maďarský premiér Viktor Orbán si neodpustil nevhodné poznámky na adresu Slovenska. Nie je to po prvýkrát, čo na verejnosti napádal suverenitu Slovenskej republiky.
Maďarský premiér Viktor Orbán si neodpustil nevhodné poznámky na adresu Slovenska. Nie je to po prvýkrát, čo na verejnosti napádal suverenitu Slovenskej republiky. Zdroj: EASYFOTO TASR/Ladislav Vallach
Domov
Zdieľať
Diskusia