Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. septembra 2023, 16:37
Čas čítania 0:48

FOTO: Vznikol pri Prešove, teraz ho NASA vybrala ako snímku dňa. Záber zo Slovenska zabodoval v silnej medzinárodnej konkurencii

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Unikátnu snímku planéty Venuša a kométy Nishimura zachytil Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok vybral ako prestížnu astronomickú snímku dňa fotografiu, ktorá vznikla v sobotu (9. 9.) neďaleko obce Záhradné v okrese Prešov. Na snímke je jasná planéta Venuša a kométa Nishimura. Informoval o tom autor fotografie Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Pozorovanie kométy je veľmi ťažké

Kométa Nishimura bola objavená japonským astronómom Hideom Nishimurom 12. augusta tohto roku. V tejto chvíli sa podľa Horálka už veľmi približuje k Slnku a jej pozorovanie je veľmi ťažké.


„Dá sa zachytiť len fotograficky za svitania nad severovýchodným obzorom. Okolo 15. septembra bude možné ju fotograficky zachytiť aj na večernej oblohe, ale aj za súmraku, keď obloha ešte bude dosť svetlá. V sobotu, keď fotka vznikla, bola teda posledná možnosť ju zaznamenať aj fotografovať pomerne ľahko, čo mnohí fotografi vrátane tých na Slovensku využili,“ povedal Horálek.


Astronomická snímka dňa NASA je prestížny výber najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň vyberajú a následne dopĺňajú komentárom editori Jerry Bonnell z Michiganskej technologickej univerzity a Robert Nemiroff z Univerzity v Marylande, spolupracovníci NASA. Od roku 1995, keď sa začal výber, sa stal jedným z najuznávanejších svojho typu po celom svete. Sprievodné texty sa prekladajú do 23 svetových jazykov.

Venuša, NASA
Zdroj: NASA – Astronomy Picture of the Day (Petr Horálek)
Domov
Zdieľať
Diskusia