Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. októbra 2023, 11:49
Čas čítania 1:45

Pellegrini prehovoril o budúcej vláde. Nevylúčil koalíciu s Progresívnym Slovenskom, vraj nebude podržtaška Smeru

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Hlas bude rokovať s víťazom volieb, nevylúčil ani jeden koaličný variant.

Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer-SD.

Uviedol to predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Deklaroval zodpovedný prístup k rokovaniam, aby nedošlo k patovej situácii.

„Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak aby vláda vznikla,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že ak by sa Hlas-SD rozhodol ostať v opozícii, nastala by patová situácia a hrozili by opäť predčasné voľby.

pellegrini
Zdroj: TASR /Martin Baumann

Pellegrini je ochotný rokovať aj o možnej štvorkoalícii

V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou. Podčiarkol, že ak by napokon vo vládnej koalícii došlo k zvláštnemu konaniu, zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas-SD je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý blokačný mechanizmus.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť. Nepovedal, či mu Šimečka ponúkol premiérsky post. „O funkciách sme sa nebavili, to bude predmetom ďalších kôl,“ dodal. Ani si nemyslí, že o tom bude diskutovať s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na prvom stretnutí. Tam si podľa neho skôr povedia svoje predstavy a mantinely.

Podľa Pellegriniho existujú iba dve možné koalície

Pellegrini tiež uviedol, že si vie predstaviť v koalícii aj KDH. To už však podľa jeho slov oznámilo rozhodnutie nejsť do koalície v zložení Smer-SD a Hlas-SD. Existujú preto podľa neho len možnosti zloženia vlády Smer-SD, Hlas-SD a SNS, alebo PS, Hlas-SD, SaS a KDH.

Vstup do vlády so Smerom-SD by Pellegrini nebral ako prehru. Tvrdí, že by nešlo o návrat a že Hlas-SD môže byť vo vláde rovnocenným partnerom. „Nebudem žiadny ‚podržtaška‘ ani nebudeme výťahom k moci, aby si s krajinou mohol zase robiť, čo chce,“ podotkol.

Čo sa týka orgánov činných v trestnom konaní, súčasný šéf polície Štefan Hamran odíde podľa Pellegriniho z funkcie bez ohľadu na to, aká vláda vznikne. Myslí si, že nový minister vymenuje aj nového šéfa Policajného zboru. Považuje to za jasné a isté.

Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície

Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to v utorok médiám povedal šéf KDH Milan Majerský. Predsedníctvo KDH podľa neho stojí za rozhodnutím nejsť do vlády so Smerom-SD. V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať, aby došlo k veľkej miere kompromisu.

Domov
Zdieľať
Diskusia