Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. októbra 2023, 19:28
Čas čítania 1:04

Slováci, ktorým zemetrasenie poškodilo domy, sa musia obrátiť na poisťovne. Štát vysvetľuje, ktorým ľuďom môže pomôcť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ľudia môžu požiadať o jednorazovú finančnú výpomoc zo strany štátu alebo o dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre fyzické a právnické osoby.

Na uhradenie škôd po zemetrasení je prioritne určené komerčné poistenie nehnuteľností. V niektorých prípadoch ľudia môžu požiadať o jednorazovú finančnú výpomoc zo strany štátu, poskytnúť ju však možno až po posúdení ich sociálnej situácie. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.


„Zákon o civilnej ochrane umožňuje poskytnutie jednorazovej finančnej výpomoci zo štátneho rozpočtu fyzickej osobe po posúdení jej sociálnej situácie, ak v dôsledku mimoriadnej udalosti došlo k poškodeniu alebo zničeniu jej obydlia (tzn. byt, rodinný dom alebo iné obydlie vrátane zariadenia). Na poskytnutie tejto výpomoci nie je právny nárok,“ spresnilo ministerstvo.

Takto sa posudzuje nárok na pomoc

Sociálna situácia žiadateľa sa posudzuje podľa toho, či je v hmotnej núdzi, poberá dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi, prípadne či ide o osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, osamelého rodiča, ktorý sa stará o nezaopatrené dieťa, alebo osobu, ktorá dovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok.


Ďalším zo spôsobov výpomoci obyvateľstvu je poskytnutie dotácie na podporu humanitárnej pomoci pre fyzické a právnické osoby podľa zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ozrejmil rezort.


„Zo štátneho rozpočtu sú v tomto prípade refundované výdavky za vykonané úlohy a opatrenia civilnej ochrany pri vyhlásených mimoriadnych situáciách, a to najmä vynaložené výdavky za záchranné práce, evakuáciu, núdzové ubytovanie, núdzové zásobovanie a podobne počas vyhlásenej mimoriadnej situácie,“ priblížili z ministerstva.


Obce si požiadavky na úhradu výdavkov uplatňujú na príslušnom okresnom úrade, ktorý overí ich oprávnenosť. Výdavky sú refundované zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra.


Zemetrasenie, ktoré v pondelok (9. 10.) večer zasiahlo východné Slovensko, malo údajne silu 4,9 lokálneho magnitúda. Epicentrum sa nachádzalo v katastri obce Ďapalovce.

zemetrasenie
Zdroj: TASR/Maroš Černý
Domov
Zdieľať
Diskusia