Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. decembra 2023, 18:40
Čas čítania 1:13

Na Slovensku od nového roku pribudne rekordne veľa príležitostí na novú prácu. V týchto oblastiach ich bude najviac

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa prieskumu plánujú zamestnávatelia vo všetkých regiónoch Slovenska prijímať viac ľudí ako prepúšťať.

Slovenské firmy plánujú začiatkom roka 2024 silné nábory, pričom na východe Slovenska prekonávajú náborové plány zamestnávateľov mnohoročné rekordy. Vyplýva to z pravidelného štvrťročného prieskumu ManpowerGroup Slovensko, vykonaného na vzorke 510 zamestnávateľov. Zamestnávatelia v susedenej ČR a Maďarsku patria podľa prieskumu k najmenej optimistickým a sú „na chvoste“ aktuálneho svetového rebríčka.


„Zamestnávatelia v Európe sú z celosvetového pohľadu stále najopatrnejší a očakávajú miernejšie nábory ako podniky v iných častiach sveta. Na Slovensku však patria náborové plány zamestnávateľov na nasledujúci štvrťrok k najvyšším, aké sme zaznamenali za niekoľko rokov. Vyššie boli len v prvom kvartáli roku 2022,“ spresnila generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.

Rekordné čísla

Čistý index trhu práce na Slovensku, čo je rozdiel medzi počtom zamestnávateľov, ktorí predpokladajú zvýšenie počtu zamestnancov, a takých, ktorí očakávajú zníženie ich počtu, očistený o sezónne výkyvy dosahuje úroveň +17 %. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je to nárast o dva percentuálne body, medziročne nárast o 11 percentuálnych bodov.


Z prieskumu vyplýva aj to, že 32 % slovenských zamestnávateľov očakáva nárast počtu zamestnancov a zamestnankýň, 17 % predpokladá pokles a 46 % neočakáva žiadnu zmenu, zvyšní sa nevyjadrili.

Oblasti práce s novými pracovnými ponukami 

Firmy, ktoré pôsobia v oblasti dopravy, logistiky a automotive, plánujú vytvoriť najviac nových pracovných miest (čistý index trhu práce +27 %). V porovnaní s minulým štvrťrokom je to nárast až o 16 percentuálnych bodov, medziročne ide o nárast o 17 percentuálnych bodov. Výraznejšie nábory plánujú aj spoločnosti v sektore komunikačných služieb (+20 %), ktorý medziročne narástol o 35 percentuálnych bodov.


Zamestnávatelia vo všetkých regiónoch Slovenska plánujú prijímať viac ľudí ako prepúšťať. Najsilnejšie nábory očakávajú zamestnávatelia na východnom Slovensku, kde čistý index trhu práce dosahuje +19 %. V Bratislave a na západnom Slovensku dosahuje čistý index trhu práce zhodne +16 %. Najslabšie nábory plánujú spoločnosti na strednom Slovensku (+4 %), kde čistý index trhu práce medzikvartálne klesol o 7 percentuálnych bodov a medziročne narástol o 8 percentuálnych bodov.

Ilustračné foto: Nové pracovné príležitosti.
Ilustračné foto: Nové pracovné príležitosti. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Späť
Zdieľať
Diskusia