Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. januára 2024, 8:52
Čas čítania 1:17

VIDEO: Ozbrojení muži vtrhli so zbraňami do živého vysielania televízie. V Ekvádore vyhlásili výnimočný stav

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prezident Daniel Noboa vyhlásil v Ekvádore 60-dňový výnimočný stav.

Do štúdia ekvádorskej verejnoprávnej televízie v utorok vtrhla skupina maskovaných ozbrojených mužov. Viacerých novinárov a členov štábu ozbrojenci nakrátko vzali za rukojemníkov, informovala agentúra AFP.


„Nestrieľajte, nestrieľajte,“ kričala žena na živých záberoch zo štúdia, počas ktorých sa v pozadí ozývali zvuky podobné výstrelom. Útočníci vyzbrojení puškami a granátmi, respektíve výbušninami donútili vystrašený personál televízie ľahnúť si na zem. Bezprostredne nebolo jasné, či niekto utrpel zranenia; k obetiam na životoch však nedošlo.


Živé vysielanie zo štúdia televízie TC v meste Guayaquil pokračovalo ešte ďalších 30 minút, hoci svetlá boli vypnuté. Následne bolo vidno, ako prichádzajú policajti. Podľa ekvádorskej generálnej prokuratúry bolo zatknutých všetkých 13 ľudí, ktorí vtrhli do televízie a čelia preto obvineniam z terorizmu, píše agentúra AP.

Nebezpečný zločinec Macias unikol z väzenia

Bezpečnostná situácia v Ekvádore sa dramaticky zhoršila po tom, ako v nedeľu ušiel z väzenia jeden z najmocnejších zločineckých bosov José Adolf Macias. Zločinecké gangy následne vyhlásili vojnu polícii, armáde a ďalším štátnym orgánom. Z rôznych oblastí krajiny sú hlásené výbuchy, väzenské vzbury či únosy policajtov. Prezidentský palác stanice metra v hlavnom meste Quito strážia vojaci.


Ekvádorský prezident Daniel Noboa v pondelok vyhlásil 60-dňový výnimočný stav, ktorý okrem iného zavádza celoštátny zákaz nočného vychádzania a vojenské hliadky vo väzniciach. Po utorňajšom vniknutí ozbrojencov do televízie prezident vydal ďalší dekrét, v ktorom vyhlásil, že situácia v krajine eskalovala na úroveň „vnútorného ozbrojeného konfliktu“.


Prezident tiež označil 20 miestnych drogových gangov za teroristické organizácie a poveril armádu, aby začala vojenské operácie a tieto skupiny neutralizovala v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Boj proti gangom bude podľa prezidenta pokračovať, pokým v celej krajine nezavládne pokoj, pričom s „teroristami sa vyjednávať nebude“.


V utorok ušiel z väzenia ďalší narkobarón Fabricio Colón Pico, ktorý bol údajne zapletený do plánov na zavraždenie ekvádorského generálneho prokurátora.

Domov
Zdieľať
Diskusia