Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
13. januára 2024, 18:10
Čas čítania 0:43

FOTO: Slovák svojou snímkou zaujal NASA. Stala sa astronomickou snímkou dňa

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slovenský fotograf Radoslav Zboran uspel s astronomickou snímkou v NASA.

Autorom sobotňajšej astronomickej snímky NASA je slovenský fotograf Radoslav Zboran. Uspel tak v prestížnom výbere najzaujímavejších fotografií dňa so svojou snímkou Kruh okolo Slnka. Snímku zachytil blízko Heroldstattu v Nemecku.

Na snímke je zobrazený takzvaný halový kruh, ktorý je možné pozorovať okolo Slnka pri výskyte vysokej oblačnosti tvorenej ľadovými kryštálmi. „Fotka bola fotená 23. apríla 2023 a bol som s mojím bratom, ktorý tiež ako ja pracuje v Nemecku, na prechádzke okolo dedinky Heroldstatt, kde bývam s mojou rodinou,“ opísal Zboran vznik snímky.

Slovák už raz snímku dňa takmer vyhral

Zboran v NASA takmer uspel už skôr. V minulom roku 8. septembra sa mu podarilo zachytiť jedinečný záber kométy Nišimura a vlnitého meteoru. Táto snímka sa dostala do úzkeho výberu, ale astronomickou snímkou dňa NASA sa napokon nestala, priblížila agentúra.

Astronomická snímka dňa NASA je prestížny výber najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň starostlivo vyberajú a následne dopĺňajú osvetovým opisom editori. Výber sa začal v roku 1995. V minulosti v tomto prestížnom výbere uspeli aj slovenskí fotografi Juraj Tóth, Vojtech Rušin, Tomáš Maruška, Tomáš Slovinský, Róbert Barsa alebo Ondrej Králik.

NASA
Zdroj: NASA/Radoslav Zboran
Domov
Zdieľať
Diskusia