Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. januára 2024, 21:32
Čas čítania 1:19

Český prezident Pavel reagoval na výroky Roberta Fica. Normálny život v Kyjeve prerušujú rakety a strely, ktoré zabíjajú, vyhlásil

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Petr Pavel reagoval na výroky Roberta Fica v pondelok počas rozhovoru v Českom rozhlase.

Skresľovať situáciu na Ukrajine tým, že vojna je len na východe, je podľa českého prezidenta Petra Pavla vážnym klamaním verejnosti. Vyhlásil to v pondelok počas rozhovoru v Českom rozhlase. Reagoval na výroky slovenského premiéra Roberta Fica, podľa ktorého sa v Kyjeve žije normálny život.


„Na Ukrajine nepochybne vojna je. To, že v Kyjeve po väčšinu času beží normálny život, je pravda. Ale, bohužiaľ, ten normálny život je prerušovaný tým, že prilietavajú rakety a neriadené strely, ktoré zabíjajú ľudí,“ povedal Pavel.


Hoci to podľa neho na prvý pohľad môže vyzerať ako bežný mierový život, je to vojna, nie normálna situácia. „Skresľovať to tým, že vojna alebo špeciálna operácia, ako ju nazývajú Rusi, je len na východe Ukrajiny, je vážnym klamaním verejnosti,“ dodal český prezident.

Budúcnosť európskej aj globálnej bezpečnosti

Zdôraznil, že hoci Západ môže byť do určitej miery unavený neustálym počúvaním o nevyhnutnosti podporovať Ukrajinu, je potrebné si uvedomiť, že v tomto konflikte ide o to, ako bude v budúcnosti vyzerať európska aj globálna bezpečnosť. Ak Rusko uspeje a bude kontrolovať celé územie Ukrajiny, podľa Pavla ho to utvrdí v tom, že môže napadnúť inú suverénnu krajinu a silou si vymôcť svoj záujem.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

„Ak nechceme žiť v takom svete, a verím tomu, že väčšina našich obyvateľov nechce, nezostane nám nič iné než sa proti takému zlu postaviť,“ povedal prezident ČR.


V súvislosti s pokračovaním pomoci Ukrajine by sa podľa neho mala Európa pripraviť na možnosť, že nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátoch vyhrá Donald Trump. Ak by sa potom stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a uzavrel by s ním nejakú dohodu, ktorá by podľa Pavla nemusela byť výhodná pre Ukrajinu ani pre Európu, Európa sa s tým bude musieť vyrovnať. Preto je podľa neho lepšie sa vopred pripraviť.


Prezident Pavel reagoval aj na slová českých opozičných politikov o tom, že chcú mier a nechcú sa pripravovať na vojnu. „Ak budeme len tvrdiť, že chceme mier, pred násilím nás to neubráni,“ povedal Pavel. Dodal, že v záujme zachovania mieru je nutné byť na vojnu pripravený.

Petr Pavel
Petr Pavel. Zdroj: Refresher
Domov
Zdieľať
Diskusia