Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. februára 2024, 19:42
Čas čítania 1:18

Slovensko vraj platilo za zásoby, ktoré vôbec nepotrebovalo. NKÚ preverí zmluvy o vakcíne proti covidu-19

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že zmluva s Pfizerom je nevýhodná.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu covid-19. Poukázal na to, že účet za pandémiu bol vysoký. Upozornil na neverejnú zmluvu Európskej komisie (EK) a spoločnosti Pfizer, ktorá sa podľa neho z predbežných informácií javí ako nevýhodná pre Slovensko.

„Napríklad v roku 2022 spoločnosť Pfizer dodala na Slovensko na základe výstupov zo spoločného nákupu členských krajín 5,8 milióna dávok vakcín. Naša krajina však v tom čase nepotrebovala podľa údajov z rezortu zdravotníctva žiadne nové vakcíny. (...) V polovici minulého roka bolo v skladoch dostupných viac ako šesť miliónov vakcín a zároveň v tom čase Slovensko darovalo iným krajinám 5,3 milióna kusov vakcín v odhadovanej sume 100 miliónov eur,“ poznamenal predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Kontrolóri poukázali na to, že zmluva bola bez možnosti vypovedania a neverejná. „Základné informácie súvisiace s transparentným použitím verejných zdrojov, ako je jednotková cena či hodnota kontraktu, sú utajené,“ doplnil Andrassy. NKÚ sa plánuje pozrieť na to, ako rezort zdravotníctva o tejto veci s EK komunikoval. Členské krajiny mali možnosť podľa neho nepristúpiť k predbežným kúpnym zmluvám, k samotným zmluvám ani k ich dodatkom v určitej lehote.

Preveria aj iné nákupy

Úrad preverí nákup vakcín aj od iných spoločností. „V týchto dňoch sme oslovili partnerské kontrolné inštitúcie členských krajín EÚ, aby nám odpovedali na dotazník k nákupu vakcín v ich krajinách. Výstupy z tejto kontroly chcem potom zaslať Európskemu parlamentu, keďže on má kontrolnú kompetenciu voči EK,“ uzavrel šéf NKÚ.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdilo začatie kontroly a deklaruje, že bude plne súčinné. Podotklo, že od podpísania dodatku k zmluve v roku 2023 nenakúpilo žiadne ďalšie vakcíny proti ochoreniu covid-19 a aktuálne dodávky sú výsledkom kontraktov z predchádzajúcich rokov. „Slovensko postupuje podľa platnej zmluvy o dodávkach vakcín z roku 2021. Dodatkom č. 5 z roku 2023 sa podarilo dosiahnuť výrazné zníženie počtu dávok a rozloženie dodávok vakcín až do roku 2026. Tým si Slovensko zabezpečilo v prípade príchodu nových variantov ochorenia dodávky najnovších aktualizovaných vakcín bez dodatočných nákladov,“ ozrejmil rezort.

Domov
Zdieľať
Diskusia