Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. februára 2024, 13:40
Čas čítania 1:10

Európska letecká spoločnosť chce poznať váhu cestujúcich. Vysvetlili dôvod, prečo sa musia pred letom odvážiť

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Za spoluprácu rozdáva letecká spoločnosť aj malé darčeky.

Fínsky prepravca Finnair požiadal cestujúcich, aby sa pred nástupom na let dobrovoľne zvážili. Je to súčasť nového výskumu na lepšie určenie hmotnosti lietadla pred štartom. 


Finnair vo vyhlásení poznamenal, že výpočty letovej bilancie vyžadujú, aby letecké spoločnosti poznali „hmotnosť samotného lietadla, hmotnosť paliva, zapísanej batožiny a ďalšieho nákladu vrátane potravín, vodných nádrží a, samozrejme, zákazníkov“.


Letecké spoločnosti môžu pri určení hmotnosti použiť oficiálne údaje Európskeho úradu pre bezpečnosť letectva alebo vykonať vlastné štandardné merania, uviedla viceprezidentka Finnairu pre komunikáciu Päivyt Tallqvistová.

Cestujúcich vážili už aj v minulosti 

Spoločnosť Finnair si vybrala druhú možnosť a pripomenula, že bezpečnostné orgány vyžadujú, aby sa prieskum obnovoval každých päť rokov. Fínsky národný dopravca naposledy vážil cestujúcich v roku 2018.


Finnair preto tento týždeň požiadal cestujúcich, aby dobrovoľne a anonymne nastupovali na váhu s príručnou batožinou na letisku v Helsinkách. Dobrovoľné váženia sa uskutočnia vo februári, v apríli a máji, uviedla spoločnosť.

Cestujúci za svoju hmotnosť nebudú „penalizovaní“

„Budeme potrebovať údaje za zimnú aj za letnú sezónu. V zimnej sezóne majú ľudia zvyčajne ťažšie oblečenie, čo má vplyv na hmotnosť,“ povedala Tallqvistová.


Dodala, že cestujúci na európskych ani diaľkových letoch nebudú „penalizovaní za svoju hmotnosť, pričom údaje budú diskrétne a nebudú žiadnym spôsobom prepojené s osobnými údajmi zákazníka“.

Ak sa cestujúci zapoja, čaká na nich darček 

Doteraz sa do prieskumu zapojilo asi 800 ľudí a tí, ktorí súhlasia s účasťou, dostanú malý darček – reflexnú visačku na batožinu, povedala Tallqvistová.


Údaje o hmotnosti budú odoslané fínskej dopravnej a komunikačnej agentúre a použijú sa na vyváženie lietadiel a výpočty nákladu v období od roku 2025 do roku 2030.


„Dúfame, že aj tentoraz budeme mať dobrú vzorku dobrovoľníkov, aby sme mohli získať čo najpresnejšie informácie pre dôležité výpočty,“ uviedol Finnair. Vlani v júni aj novozélandská národná letecká spoločnosť vážila cestujúcich pred nástupom na palubu.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia