Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. februára 2024, 17:30
Čas čítania 0:48

Alergici by mali spozornieť. Peľová sezóna sa začala netradične skoro, hygienici zverejnili, kto sa musí mať na pozore

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Na celom území Slovenska sa rozbehla sezóna jelše a liesky.

Teplá zima, následné mrazy a výrazná zrážková činnosť výrazne ovplyvnili začiatok tohtoročnej peľovej sezóny. Pomerne teplé dni a noci v zimných mesiacoch spôsobili, že lieska kvitla aj na strednom Slovensku už v januári. Peľová sezóna liesky i jelše sa naplno rozbehla na prelome mesiacov január a február. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

RÚVZ začína s tohtoročným peľovým spravodajstvom. Zatiaľ má prvé údaje z monitorovacích staníc v Banskej Bystrici a Bratislave, ktoré spustili lapače od 31. januára. Ostatné stanice z technických príčin začali v týchto dňoch.

„Podľa fenologických pozorovaní kvitnutie liesky a jelše nastúpilo skoro v rovnakom čase ako minulý rok. Podľa údajov z uplynulých dní obe monitorovacie stanice uvádzajú vysoké koncentrácie ich peľu. Najvyššiu dennú hladinu peľu liesky zachytili v Banskej Bystrici, jelše v Bratislave. Tam dosiahol vyššie koncentrácie i peľ drevín z čeľade cyprusovité-tisovité. Najvyššie hladiny peľu v ovzduší sme zaznamenali počas veterných dní,“ konštatovala Lafférsová.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Podľa nej teplo, dostatok vlahy a slnečného svitu prinesie so sebou ďalší nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší. Sezóna jelše a liesky sa rozbehla na celom území Slovenska. Zvýšia sa aj denné hladiny peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách.

Domov
Zdieľať
Diskusia