Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. marca 2024, 14:10
Čas čítania 1:06

Čaputová sa bojí o budúcnosť Slovenska, EÚ by nám mohla zmraziť eurofondy. Tvrdí, že Fico testuje limity demokracie

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prezidentka sa bojí, že sa zopakuje scenár ako pri Poľsku a Maďarsku.

Slovenský premiér Robert Fico podľa prezidentky Zuzany Čaputovej testuje na Slovensku limity demokracie. Robí to snahou o zmenu Trestného zákona, útokmi na Ústavný súd a tlakom na médiá a mimovládne organizácie, povedala prezidentka v rozhovore pre britský denník Financial Times zverejnenom v nedeľu.

Čaputová kritizovala Fica za to, že podľa nej oslabuje na Slovensku právny štát a obracia sa k Rusku. „Slovensko je v týchto dňoch často prirovnávané k Maďarsku a vyzerá to, že Ficova vláda sa Maďarskom nejako inšpirovala,“ uviedla prezidentka.

Zároveň sa vyjadrila aj k nedávnemu stretnutiu slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so svojím ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku. Podľa Čaputovej toto stretnutie Slovensko nepriblížilo k mieru, naopak, ešte viac ho vzdialilo od svojich partnerov a spojencov.

Prezidentka sa bojí, že EÚ pozastaví financovanie Slovenska

Prezidentka okrem toho vyjadrila znepokojenie nad Ficovou domácou politikou, ktorá by podľa nej mohla viesť k podobným sporom týkajúcim sa právneho štátu s Bruselom, aké malo i Poľsko a Maďarsko. FT tieto obavy prezidentky spája najmä s nedávnou novelou Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje tresty za korupciu a iné zločiny.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

„Rovnako ako pri všetkých ostatných krajinách EÚ, ak príde k vážnemu porušeniu právneho štátu na Slovensku, mohla by byť uplatnená podmienenosť financovania z EÚ,“ cituje FT Čaputovú.

Prezidentka poslala novelu Trestného zákona v polovici februára na posúdenie Ústavnému súdu, ktorý pozastavil niektoré jej časti. Fico následne vyzval na odstúpenie predsedu Ústavného súdu pre únik informácií médiám a uviedol, že by ho mal odvolať budúci prezident.

Takéto vyjadrenia však Čaputová považuje za absolútne neprijateľné a nezodpovedné, pretože podľa nej spochybňujú nezávislosť Ústavného súdu. „Myslím si, že sú tu testované limity demokracie,“ upozornila.

čaputová
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia