Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
28. apríla 2023, 18:45
Čas čítania 8:50

Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha

Kategória:
Rozhovory
Uložiť Uložené
Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha
Zdroj: Facebook/Kresťanské spoločenstvo

Denisa Tomíková sa rozhodla prehovoriť o náboženskom spoločenstve Milosť. Podnietil ju k tomu najmä kontroverzný post herečky Márie Bartalos.

Desať rokov po odchode z kresťanského spoločenstva Milosť dozrel pre Denisu Tomíkovú čas, aby sa podelila o svoju skúsenosť s náboženským spoločenstvom, ktoré sa dnes nebojí otvorene nazývať sektou. 

Vyprovokoval ju post na Instagrame od Márie Bartalos a podnetom bol aj fakt, že prehovorila aj jej známa. „Štve ma, že sú ľudia ticho a priestor dostávajú najmä veriaci. Sama som si kedysi myslela, nech si každý robí, čo chce. Dnes viem, že to tak nie je. Ak začne do Milosti chodiť viac ľudí, môže to byť extrémny spoločenský problém.“

Bola si aktívnou členkou Milosti v Žiari nad Hronom a Banskej Bystrici. Z Milosti si odišla pred maturitou v roku 2013. Tému otváraš až teraz. Prečo? 

O mojej spätosti s Milosťou vedelo doteraz len zopár ľudí z okolia, avšak nie do hĺbky. Vytočila som sa na komentároch pod článkami o Márii Bartalos, aj pod tými na Refresheri. Rozmýšľala som nad tým, či a ako sa k tomu vyjadriť. Hnevalo ma aj to, že väčšina ľudí, čo z Milosti odišla, je ticho.

Sama som mala predtým strach. Keď som začala písať aktívne blog, otec ma upozornil, že na mňa môže podať trestné oznámenie, keď začnem hovoriť o rodine a cirkvi. Teraz sa však nebojím a chcem hovoriť o svojej skúsenosti.

Je forma šírenia náboženského posolstva cez sociálne siete, akú zvolila aj Mária Bartalos, podporovaná priamo Milosťou?

Určite. Keď som bola súčasťou Milosti, bol na vzostupe Facebook. Spočiatku nám ho zakazovali a nazývali ho diablovým nástrojom, potom zmenili názor. Pre členov je zdieľanie názorov na sociálnych sieťach celkom prirodzené.

4. mája 2023, 9:30 Čas čítania 7:26 Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos

Všetky zbory Milosti majú dvakrát do týždňa zhromaždenie. Jedno v nedeľu a druhé cez týždeň. Za mesiac je to osem kázní, pričom na každom zbierajú finančné príspevky. Minimálne dve z nich sú o tom, ako majú ľudia platiť desiatky, a ďalšie dve práve o tom, ako šíriť slovo Božie. 

Keď sa členovia stretnú s nepochopením blízkych, rodiny a priateľov, pastor ich vyzve, aby sa od nich odstrihli. Nakoniec mnohí skončia celkom bez väzieb na vonkajší svet. Väčšina ľudí predsa nebude počúvať, že nežijú dobrý život a zhoria v pekle.

Milosť
Denisa sa nebojí Milosť nazvať sektou. Zdroj: Instagram/_dennyto

Post Márie Bartalos komentoval aj Rastislav Iliev, ktorý sa zastal queer komunity. Bolo súčasťou stretnutí v Milosti aj brojenie proti ľuďom inej orientácie?

Predpokladám, že Mária Bartalos určite nehovorila len za seba. Keď som mala 16 alebo 17 rokov, v Milosti mi pravidelne hovorili, že si mám čo najskôr nájsť muža a, samozrejme, priamo medzi členmi, aby som mohla porodiť druhú generáciu veriacich. Vôbec som v tom veku necítila, že by som mala byť matka.

Neviem si ani predstaviť, čo musí prežívať dieťa, ktoré je iné a musí dookola počúvať, že k sebe patria len muž a žena, ktorí majú plodiť deti a vychovávať ich vo viere. V kázni som počula aj to, že sa majú ľudia inej orientácie modliť, aby ich Boh vyliečil.

30. apríla 2023, 12:30 Čas čítania 8:34 Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor) Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor)

K agende Milosti patrí aj zákaz predmanželského sexu, o ktorom často hovorili, že je hriech, ktorý vás dostane do pekla. Videla som plakať 50-ročných ľudí, ktorí mali kedysi dávno pred svadbou pohlavný styk.

To je dosť hard-core viktimizácia...

Jasné. To, čo bolo u katolíkov bežné pred sto rokmi, je v Milosti stále normálne. Veď aj katolíci na čele s pápežom si v tom už robia poriadok. Pápež František dokonca povedal, že Boh miluje každého bez rozdielu.

V Milosti asi pápež nie je populárny...

Vonkoncom nie. Vatikán je podľa ich slov babylonská neviestka. Katolícka cirkev je pre nich jednoducho „celé zle“.

K Milosti si sa dostala s rodičmi. Sú stále aktívni členovia?

Áno. Začali sme tam chodiť, keď moja mama ochorela. Keby ste sa jej dnes spýtali, bude vám tvrdiť, že ju vyliečil Boh. Nie operácia ani lekári, ani lieky. Boh.

Aký máš dnes vzťah so svojimi rodičmi?

Žiadny. Už takmer dva roky sa vôbec nerozprávame. Chcela som im dať šancu, mám predsa rada svoju rodinu. Môj otec mal však vždy pocit, že má absolútnu pravdu vo všetkom. Viera ho v tom ešte utvrdila.

Do Milosti si sa dostala v citlivom veku trinástich rokov. Majú v Milosti k deťom špeciálny postoj?

Keď som tam prišla, brali ma už ako mladú dospelú. Nechodila som do detských besiedok, kam rodičia odkladajú deti počas zhromaždení. Od 15 rokov som v besiedkach s deťmi vypomáhala a dozerala na to, ako si kreslia, spievajú, čítajú a rozprávajú príbehy z Biblie. Ich rodičia boli zatiaľ súčasťou zhromaždenia.

25. marca 2023, 12:30 Čas čítania 6:36 Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi

Odvrátená stránka besiedok je, že v nej deti strašia, že ak nebudú poslúchať, pôjdu do pekla. Deťom vravia, že neveriaci ľudia v pekle horia, strhávajú im kožu a nechty a podobné neprimerané informácie. Ako 16-ročnej mi to prišlo cez čiaru, nechcela som malým deťom rozprávať takéto veci. Nadstavbou pre deti boli každoročné letné tábory, kam som ako tínedžerka chodila vypomáhať. 

Väčšie zbory majú pokryté aj mimoškolské aktivity. V Banskej Bystrici pôsobili mládežnícke zhromaždenia, na ktorých sa hrali divadelné predstavenia a vystupovali kapely.

Milosť
Denisa v rámci literatúry dobieha zameškané. A k čítaniu inšpiruje aj na svojom Instagrame. Zdroj: Instagram/_dennyto

Vplývala Milosť aj na výber školy pre deti?

Nie systematicky. Niekde to bolo dobrovoľné, inde sa rodičia radili aj s pastormi, kam dať deti na vysokú školu. 

Spomenula si desiatky. Prispievajú ľudia aj vyššie sumy? Je podľa teba za Milosťou podnikateľský zámer?

Určite. Stačí sa pozrieť na majetky pastorov, napríklad aj na tie Jaroslava Kříža, ktorý Milosť založil a figuruje ako jej hlavný pastor. Cirkev funguje výhradne z príspevkov členov, hoci ani peniaze od štátu by sa im nebridili. Nepýtajú si od teba prepísanie majetku ani výplatné pásky, ako to robia napríklad jehovisti. Kázne sú však postavené tak, že im dáš peniaze aj nad rámec desiatkov, ktoré sa spomínajú aj v Biblii.

15. januára 2023, 16:30 Čas čítania 6:41 Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu

Keď som bola súčasťou Milosti, dožadovali sa registrácie ako cirkev oficiálnou žiadosťou cez Ministerstvo kultúry SR, čo by im prinieslo viac peňazí. Je pokrytecké, že by prijali peniaze od daňových poplatníkov, ktorí patria k iným cirkvám či menšinám, ku ktorým sa správajú nepriateľsky.

V modernom slovníku znamená desiatok desať percent zo mzdy?Áno. V podstate je to desať percent zo všetkého, ale na dnešné pomery to môžeme takto charakterizovať. Bežne im však ľudia dávajú omnoho viac.

Bolo to tak aj v tvojej rodine?

V mojej rodine to bolo tak, že keď moja mama ochorela a prišla o príjem, mali sme finančné ťažkosti a ako 15-ročná som musela ísť na brigádu popri škole. Moja rodina totiž odvádzala desiatok aj z toho mála, čo sme mali. S mladším bratom som niekedy nemala za čo jesť, dochádzať do školy alebo kupovať si zošity. Základné veci som zobrala do vlastnej réžie.

S tým súvisel aj môj odchod z domu. To málo, čo mi ostalo z brigádnickej výplaty, som si odkladala na účet, nad ktorým mali rodičia dohľad. Keď som potom chcela ísť na vysokú školu a prišla si zaplatiť prihlášku prevodom z banky, zistila som, že tam nemám vôbec žiadne peniaze.

Milosť
Denisa sa s rodinou prestala rozprávať pred dvoma rokmi. Zdroj: Instagram/_dennyto

Rodičia ti vybielili účet...

Áno. V rodine som navyše zažívala extrémny psychický nátlak od otca. Bol policajt a určite to mal ťažké v práci. Nemôžem však ospravedlniť, že svoje vlastné dieťa bil za iný názor alebo náznak neposlušnosti. Zbil ma, aj keď som mu povedala o prázdnom účte. V tú noc som sa zbalila do igelitky a školskej tašky a odišla.

To bola posledná kvapka?

Áno. Vo všeobecnosti mi dlho trvá, kým spravím nejakú zmenu. Nechcela som zavrhnúť rodinu a v Milosti som navyše mala všetkých kamarátov. Nevedela som si predstaviť, že v nedeľu niekam nepôjdem a neporozprávam sa s kamarátmi. Na Facebooku som vtedy mala len spolužiakov a členov cirkvi.

28. októbra 2022, 14:30 Čas čítania 7:01 Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov

Ak dnes povie Lady Zika, že ťa nikto nemanipuluje a nenúti ťa do Milosti chodiť, tak podľa mňa klame. Tri mesiace po odchode mi písali členovia, kedy prídem a ako veľmi im chýbam, že život bez Boha nie je dobrý a budem to mať ťažké. Viem, že mnohí odídenci mali po odchode rovnakú skúsenosť.

Už dlhšie pred odchodom som si všímala nezrovnalosti v tom, čo rozprávajú a ako sa na nás pozerá vonkajší svet. Spôsobovalo mi to veľké psychické tlaky. Keď som sa v cirkvi pýtala na nezrovnalosti s Bibliou a ich radikálnosť voči ostatným cirkvám, pastor hovoril, že všetci z iných cirkví pôjdu do pekla.

Aj iní kresťania?

Áno, jasné. Podľa Milosti neveria v pravého Boha, dopĺňajú Bibliu a modlia sa k modlám v kostoloch.

Milosť
Denisa je pripravená pomôcť ľuďom, ktorí chcú odísť zo spoločenstva Milosť. Zdroj: Instagram/_dennyto

Na Instagrame si písala, že Milosť zneužíva, ak sú ľudia v ťažkej životnej situácii. Platilo to aj pre tvoju rodinu. Aké iné životné situácie privádzajú ľudí do Milosti?

Milosť organizuje „náborové“ akcie, na ktorých napríklad premieta filmy. Väčšinou ide o štandardné tituly s iba mierne náboženským charakterom. Po ňom nasleduje príhovor niektorého z veriacich, ktorý hovorí o viere a v podstate sa snaží, aby sa diváci pridali. Vyzýva ich „aby sa obrátili a uverili v Boha“.

13. októbra 2022, 16:30 Čas čítania 7:47 Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor) Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor)

Inokedy si na námestiach postavia pódium a spievajú na ňom chvály. Sama som patrila do tímu ľudí, ktorí počas toho zastavovali okoloidúcich a zhovárali sa s nimi.

Všímala som si, že do cirkvi väčšinou prichádzali ľudia, ktorí sú v ťažkom životnom období, zažívajú finančné ťažkosti či chorobu, prišli o prácu alebo im umrel niekto blízky a hľadajú zmysel alebo impulz do života. Šťastný vyrovnaný človek sa nestane súčasťou Milosti, ktorá ponúka ľahké riešenie na všetky problémy.

Je pravda, že v Milosti ste čítali len Bibliu a náboženské knihy?

Áno, pri Biblii išlo konkrétne o evanjelický preklad bez komentárov pod čiarou. Milosť ponúka aj veľa preložených amerických kníh. V tomto majú za vzor aj maďarské spoločenstvo, ktoré je v krajine dokonca uznané za cirkev. Pastori Milosti sa tam chodili aj vzdelávať.

Keď som si chcela prečítať inú knihu, povedali mi, že je od diabla. Nemohla som čítať ani povinnú literatúru, ktorú som potrebovala na maturitu. Nemohla som si ísť do knižnice požičať napríklad Na západe nič nové. Literatúru pritom milujem a teraz čítam 150 až 200 kníh ročne. Dobieham zameškané.

Naznačila si, že Milosť je súčasťou medzinárodnej siete...

Samozrejme. Chodili nám prednášať aj pastori z Austrálie či Ameriky.

Tvoja mama si myslí, že ju vyliečil Boh. Ako sa členovia Milosti stavajú ku konvenčnej medicíne?

Nemôžem povedať, že by niekomu zakázali chodiť k doktorom. Moja mama na tom bola naozaj veľmi zle, a keď našla dobrého lekára, v Milosti sa začali modliť v štýle, nech Boh vedie jeho ruky a všetko dobre dopadne.

4. septembra 2019, 19:28 Čas čítania 8:09 Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov

Na zhromaždeniach okrem spievania a prednášok sa však bežne deje aj to, že ak má niekto zdravotné problémy, príde za kazateľom, ktorý sa za neho individuálne pomodlí. Keď im pastor položí na hlavu ruku, mnohí začnú rozprávať cudzími jazykmi, ktoré znejú ako hatlanina. Často počas toho spadnú na zem, plačú alebo sa smejú.

Videla som, ako niekto prišiel krívajúc a odišiel normálne. Niektorí vravia, že vďaka modlitbe sa im zlepšila cukrovka. Neviem, nakoľko je to pravda a nakoľko si to vsugerujú, mnohí však nadobudnú predstavu, že už nemusia chodiť k lekárovi. Placebo je tiež spôsob pomoci.

Čo chceš svojím svedectvom o fungovaní Milosti dosiahnuť?Určite nechcem polarizovať spoločnosť. Chcem však, aby aj ľudia, čo sú vnútri, vedeli, že môžu odísť. Stále majú rodinu, priateľov a ľudí, ktorí ich majú radi. Chcem, aby ľudia pochopili, že ide o sektu s manipulatívnymi technikami. Aby pochopili, že ide len o biznis, ktorý skrývajú za Boha. Stačí si pozrieť, na akých autách jazdia pastori. Chcem, aby ľudia vedeli, že tu nejde o slobodu vierovyznania, ale o manipuláciu a stratu slobody.

Drahé autá si veriaci nevšímajú?

Neriešia to. Berú to ako normálne. Pastor je pre nich Boží muž, ktorý im dáva kopu múdrostí a živí rodinu. Aj tradičné cirkvi sú biznis. Zhromažďujú majetok a ich predstavení dostávajú plat, takže sú na to ľudia asi zvyknutí. U katolíkov alebo evanjelikov ti však nikto nezakazuje pozerať telku alebo ísť na futbal.

Nemáš problém nazývať Milosť sektou?

Nie, vôbec. Je to predsa tak, majú znaky sekty, a ja volám veci pravým menom.

Milosť
K aktivitám spoločnosti Milosť patria aj verejné akcie. Zdroj: Facebook/Kresťanské spoločenstvo

Snažíš sa komunikovať aj s ľuďmi vnútri cirkvi, ktorí sa v nej necítia komfortne?

Aktívne s nimi nekomunikujem. Niektorých odídencov, ktorí sa mi ozvali, som podporila, no tam sa to končí. Vstup do Milosti aj výstup z nej je každého osobné rozhodnutie, aj keď im často bránia. 

4. mája 2019, 16:00 Čas čítania 7:09 Masaker v Texase: Pokojnú usadlosť sekty Davidiánov narušilo 900 agentov FBI, ATF a národnej gardy Masaker v Texase: Pokojnú usadlosť sekty Davidiánov narušilo 900 agentov FBI, ATF a národnej gardy

Ak chce niekto pomôcť, môže sa mi pokojne ozvať. To, že odíde z Milosti, nemusí vôbec znamenať, že zanevrie na Boha. Sama som neveriaca, lebo som sa tak rozhodla. Naučila som sa, že byť veriacim nie je všetko. Mnohí si ospravedlňujú zlé skutky s tým, že im ich Boh odpustí. Môj otec napríklad podľa mňa nie je dobrý človek, ale ospravedlňuje sa tým, že koná pre Boha.

Je to nebezpečné, keďže si ľudia môžu začať myslieť, že môžu robiť v podstate čokoľvek a Boh im odpustí. Touto manipuláciou sa na seba všetky sekty podobajú. Keď som odišla, čudovala som sa, ako som mohla tie ich reči niekedy brať vážne. Včera som čítala ich kázeň o rodičovstve a že dieťa nemá piť mlieko, keď je smädné. Po troch odsekoch som vybuchla od smiechu.

Ako členovia sekty bránia ľuďom vystúpiť z nej?

Dávajú im pocítiť, že sú nenahraditeľní. Ja som napríklad mala dôležitú funkciu, keď som na stretnutiach vítala ľudí. Každý v Milosti niečo robí a na niečo sa teší. Ja som tam mala všetkých kamošov a chodila som na letné tábory. Bola to moja sociálna bublina.

Milosť sa snaží ľudí odstrihnúť od vonkajšieho sveta. My sme doma nemali televíziu, lebo správy boli od diabla a radšej sme mali čítať Bibliu. V dnešnej digitálnej dobe, keď má každý smartfón, to musí byť ťažšie. Milosť si však dokáže podchytiť sociálne siete. Stačí sa pozrieť na ich webovú stránku alebo Youtube.

Domov
Zdieľať
Diskusia