Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Lukáš Čelka
4. mája 2023, 9:30
Čas čítania 7:26

Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Navštívil som akciu spoločenstva Milosť: Až keď sa vzdáš svojich snov, budeš žiť naplnený život s Ježišom, hlásal Adrián Bartalos
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Na koncerte organizovanom spoločenstvom Milosť vystúpila herečka Mária Bartalos.

Herečka Mária Bartalos v poste na Instagrame oznámila, že chce na sociálnych sieťach vystupovať ako „motivátor k životu s Bohom“. V komentároch pod tým istým príspevkom označila homosexuálne vzťahy za neakceptovateľný chaos, pričom sa odvolávala na Bibliu.

Verejnosť z toho dôvodu zaujalo kresťanské spoločenstvo Milosť, ktorého sú s manželom Andriánom Bartalosom súčasťou. Spoločenstvo sa už 16 rokov pokúša dostať medzi registrované cirkvi na Slovensku. Ministerstvo kultúry a Najvyšší správny súd SR Milosti však žiadosť zamietli, pretože v ňom podľa posudku prevládajú tendencie autoritárskeho vodcovstva, uzavretosti, fanatizmu či selektovania informácií a neznášanlivosti.

Medializovaná kauza motivovala prehovoriť o spoločenstve viacerých ľudí. Napríklad Denisa Tomíková, bývalá členka Milosti, spoločenstvo v rozhovore pre Refresher nazvala „sektou, ktorá skrýva biznis za Boha“. Celý rozhovor s Denisou si môžeš prečítať tu. Naopak, pôsobenia v českom spoločenstve Církev víry Milost sa v rozhovore pre Refresher zastala známa infulencerka Lady Zika. Hoci aj ona verí v Boha, nepokladá sa za fanatičku a neodsudzuje ľudí z LGBTI+ komunity.

30. apríla 2023, 12:30 Čas čítania 8:34 Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor) Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor)

Aby som na vlastnej koži zistil, ako to v Milosti v skutočnosti vyzerá a či naozaj je podozrenie zo sektárstva namieste, rozhodol som sa navštíviť jednu z ich akcií. Prišiel som tam inkognito.

Vytypoval som si besedu spojenú s koncertom, ktorej hlavnými hosťami boli práve manželia Bartalosovci, s nádejou, že budú detailnejšie komentovať nedávne udalosti. Okrem ich pohľadu na kauzu (ale i na život) som mal možnosť spoznať aj ďalšieho dlhoročného člena spoločenstva, ktorý ma zasvätil do ich fungovania.

Priestory, za ktoré by sa nemusela hanbiť komerčná televízia

Do Banskej Bystrice dorazím krátko pred šiestou večer. Zaparkujem na preplnenom parkovisku nachádzajúcom sa len niekoľko desiatok metrov od centrály spoločenstva Milosť, kde sa má už o niekoľko minút odštartovať večerný koncert.

Spočiatku kráčam k bránam budovy sebavedome, akoby som vykročil priamo „do Božej náruče“. Okolo mňa sú partie ľudí smerujúce na to isté miesto a ja začnem cítiť obavy. „Ako sa mám pozdraviť? Dobrý deň? Chvála Pánu?“ potichu premýšľam. Keďže som ateista a do kostola som zavítal len z nutnosti v rámci svadieb a posledných rozlúčok rodinných príslušníkov, nikdy som podobné otázky nemusel riešiť.

Centrála kresťanského spoločenstva Milosť v Banskej Bystrici.
Centrála kresťanského spoločenstva Milosť v Banskej Bystrici. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Ani sa nenazdám a ocitám sa pred budovou, ktorú navigácia označila za môj dnešný cieľ. Keďže ma sem tá „špekulantka“ naviedla zo zadnej strany a nevidím na fasáde žiaden nápis, prihovorím sa mužovi stojacemu pri dverách. „Dobrý deň, je toto budova kresťanského spoločenstva Milosť?“ spýtam sa potichu, aby som nevzbudil pozornosť. Na otázky o Bohu totiž nie som pripravený. Moja nenápadnosť napriek tomu zlyháva. Len čo dohovorím, všetky oči okolitých ľudí si ma premeriavajú zdola nahor. Aspoň však dostanem odpoveď a tá znie, že som správne.

25. marca 2023, 12:30 Čas čítania 6:36 Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi Odmietali sex a dali sa vykastrovať. Sektári sa poistili proti znásilneniu mimozemšťanmi, potom „odleteli“ na vesmírnej lodi

Dezorientovaný nabehnem dnu, čo si všimne aj starší pán, ktorý nonšalantne poznamená: „Na poschodie a vľavo.“ Slušne sa poďakujem, zdolám schody a usadím sa vo veľkej miestnosti ako jeden z prvých hostí. Zostanem prekvapený, keďže vôbec nejde o klasickú konferenčnú sálu. Skôr pripomína kulisy akéhosi štúdia komerčnej televízie, z ktorého budú o chvíľku vysielať zábavný program. Nejaká talkshow s hudobným sprievodom v podaní živej kapely.

Popravde, na náboženské spoločenstvo sa mi zdajú priestory, v ktorých sa nachádzam, pomerne luxusné. Nad hlavou sa mi vznášajú desiatky lustrov s modrými žiarovkami a predo mnou sú kulisy pódia nasvietené doružova, ich dominantou je veľký biely kríž.

Pódium mi pripomínalo javisko televízneho štúdia.
Pódium mi pripomínalo javisko televízneho štúdia. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Okrem prekrásnych priestorov ma prekvapí aj rôznorodosť ľudí, ktorí začnú prichádzať do miestnosti krátko po mne. Nájdeš tu seniorov, rodinky s deťmi, pubertiakov, ale aj veľa mladých ľudí v produktívnom veku. 

Môj nový parťák Lukáš

Zatiaľ čo čakám na začiatok programu, zahľadím sa do telefónu. Len čo začnem rolovať, moju činnosť náhle preruší muž, ktorý si sadne o rad predo mňa. „Ahoj. Poď ku mne, nebuď tu tak sám odstrčený,“ osloví ma. Neváham, prisadnem si k nemu a zoznámime sa.

Vzápätí však prídu na rad otázky, akým som sa chcel vyhnúť. „Si veriaci?“ začne ma veľmi priateľsky spovedať tridsiatnik, ktorý sa mi predstavil ako Lukáš. Zostávam vo svojej role a pohotovo odpovedám, že áno, ale nechodím do kostola. Tu však príde otázka, na ktorú omnoho ťažšie hľadám odpoveď: „Prečo si sem dnes prišiel?“

15. januára 2023, 16:30 Čas čítania 6:41 Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu Vodca sekty znásilňoval a bičoval mužov aj ženy. Vyše 900 ľudí donútil spáchať samovraždu

S menšími problémami sa dokážem vykrútiť aj z tejto „podpásovky“ a zahrám to na neškodnú zvedavosť. „Čítal som o spoločenstve mnoho článkov na internete. Vraj ide o sektu, a tak som sa chcel presvedčiť na vlastné oči. Mal som cestu okolo, povedal som si teda, že sa zastavím,“ len čo dohovorím, Lukáš pochváli moje rozmýšľanie.

Ponadáva si na médiá, ktoré podľa jeho slov chcú len ohúriť nadpisom a vyvolať senzáciu, a začne mi rozprávať o svojom pohľade na vec. Prezrádza mi, že v spoločenstve je už vyše 13 rokov, a hovorí, že podľa neho nejde o žiadnu sektu, ktorá by svojich veriacich fanatizovala.

28. apríla 2023, 18:45 Čas čítania 8:50 Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha Bývalá členka Milosti prehovorila: Odišla som, keď mi otec vybielil účet a zbil ma. Je to sekta, ktorá skrýva biznis za Boha

„Nie je to také čierno-biele. Napríklad aj môj brat žije v homosexuálnom vzťahu a neodstrihol som s ním preto kontakt. Mám ho rád ako svojho brata, aj keď uznávam iné hodnoty. Podľa mňa je zlý extrém. Nie je správne ťahať to do extrémov kvôli osobnému presvedčeniu a viere, ako to robia niektorí konzervatívci, ale aj liberáli. Chce to viac vzájomnej tolerancie,“ hovorí Lukáš, pričom mi jeho slová v mnohých smeroch pripadajú sympatické a rozumné.

Kritizuje to, že štát dotuje cirkev. Podporuje odluku cirkvi od štátu a tvrdí, že každý nech si zaplatí to, čomu chce veriť. „Aj tie vysoké dary, ktoré boli spomínané v niektorých článkoch, sú pritiahnuté za uši. Nie je to tak, že musíš platiť nejaké veľké peniaze a si pod nátlakom. Každý dá počas omše do urny, koľko môže a chce. Nikto ľudí do ničoho nenúti,“ dodáva Lukáš s tým, že mnohé informácie v médiách sú podľa neho skreslené.

Vytiahne dokonca aj rozhovor s bývalou členkou Milosti publikovaný na Refresheri. „To dievča hovorí, že mu rodiča vybielili účet, pritom to bolo úplne naopak. Ona zobrala peniaze z účtu im. Je tu dnes aj jej brat, bude hrať na gitare. Chýba mi, že nikto nepíše aj o tej druhej stránke. Prezentuje sa len jeden názor,“ posťažuje sa mi, akoby som s tým niečo vedel spraviť.

28. októbra 2022, 14:30 Čas čítania 7:01 Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov Joaquin Phoenix: Vyrastal v sekte, takmer zomrel pri autonehode a pre rolu Jokera schudol takmer 24 kíl za pár mesiacov

Kým sa začne koncert, s Lukášom ďalej rozoberáme kresťanský rap a umelecké fotografie. Keďže som nechcel vyzradiť, že som novinár, povedal som mu, že sa živím fotením a písaním blogov. Dúfal, že napíšem aj o nich. Sľúbil som mu, že hej.

Búrka prehrmela, či nie?

S krátkym oneskorením sa začne koncert, na ktorý všetci dlho čakali. Show odštartuje sama Mária Bartalos náboženskými, ale zato chytľavými pesničkami. Odhadom osemdesiat prítomných ľudí začne tlieskať do rytmu a miestnosťou sa ozýva herečkin spev: „Pán ma požehnal milosťou, Pána chráň celou dušou.“

Zatiaľ čo sa usmieva a vrtí s mikrofónom v ruke pred krížom, Lukáš mi pošepká do ucha: „Hej, presne takto vyzerá nešťastná a sfanatizovaná žena. Veď si to úplne užíva.“ Len čo odznie pesnička a Mária sa usadí na pohovku vedľa svojho manžela, začne sa prvá časť talkshow.

Bartalos hviezdila na pódiu.
Bartalos hviezdila na pódiu. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Na otázku moderátora (a zároveň pastora), ktorá má vysvetliť posledné udalosti, sa rozhodne odpovedať Adrián. Zoberie si mikrofón a povie, že celú situáciu chce prirovnať k príbehu z Biblie. Otvorí si telefón a začne monotónne čítať siahodlhý text. V tomto momente si celú akciu prestávam užívať.

13. októbra 2022, 16:30 Čas čítania 7:47 Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor) Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor)

Moje nervózne kmitanie nohou si všimne aj Lukáš a opäť mi začne šepkať do ucha: „Takto som si to ani ja nepredstavoval. Aj na našich omšiach to býva záživnejšie. Sú akýmsi ekvivalentom amerických bohoslužieb. Spievame si gospely, tlieskame a tancujeme,“ prezrádza.

Situáciu – čiže medializáciu Milosti – manžel herečky opíše ako „búrku“. „Aj keď je búrka, Ježiš natiahne ruku a všetko sa skončí. Za pár dní to zlé pominie a vyjde slnko. Vidíte, aj táto búrka už prehrmela,“ naznačí, že riešenie spoločenstva v médiách sa už skončilo. 

Zo siahodlhého rozprávania – ktoré mi na rozdiel od Lukášovho tentoraz naozaj pripadá fanatické – mi v pamäti utkvejú len tieto vety: „Mnohí ľudia označujú za zmysel života šťastie. Šťastie však rýchlo pominie, je teda pravým zmyslom života? Vyvolení a odvážni ľudia, ktorí sa dokážu vzdať všetkých svojich snov, potrieb a zahodiť ego – len tí dokážu žiť svoj život naplnený s Ježišom.“

Úspech a hodnoty

Adriánov prejav bol taký dlhý, že sa k slovu v tomto kole Mária ani nedostala. Dostala sa však ku krížu, aby nám zase zanôtila. Popravde, celý večer viac hovoril jej manžel a ona sa starala o muziku. Pretože však mala byť beseda s oboma, dostalo sa (len niekedy a málo) slova aj herečke.

Keďže hlavnými témami besedy boli „úspech a hodnoty“ a Mária jednoznačne úspešnou herečkou je, pýtali sa aj na jej názor. Herečka okľukou vysvetlila, že si kedysi myslela, že je úspešná. Živila sa vraj tým, čo ju baví a napĺňa, údajne však cítila, že jej niečo chýba.

Navštívil som akciu spoločenstva Milosť.
Navštívil som akciu spoločenstva Milosť. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

To niečo vraj našla práve vtedy, keď spoznala svojho manžela. Podľa jej slov to bol skutočný život po boku Boha. Dnes mu je úplne oddaná a rozhodnutá slúžiť každú sekundu všetkých svojich dní. Práve túto oddanosť označila za svoj najväčší osobný úspech a najvyšší cieľ, ktorý dosiahla, pričom odkedy žije život po boku Ježiša, je naplnená a nič jej už nechýba.

4. septembra 2019, 19:28 Čas čítania 8:09 Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov Prečo by sa niekto dobrovoľne pridal do sekty alebo k teroristom? Pozreli sme sa, ako v skutočnosti funguje vymývanie mozgov

Rovnako ako rozprávanie jej manžela Adriána, aj herečkine slová mi pripadali extrémne. Lukáš vedľa mňa – spoločne so všetkými ľuďmi v miestnosti – im však tlieska a skanduje. Celý večer pokračuje podobným štýlom, rozprávanie o oddanosti Bohu striedajú piesne oslavujúce oddanosť Bohu.

Pomodlime sa spolu

Keď sa pozriem na telefón, vidím, že prešli takmer dve hodiny, a to som počul niekoľko pesničiek a dve otázky, na ktoré odpovedala Mária. Väčšinu priestoru si zobral Adrián, ktorý na otázky spravidla odpovedal príbehmi z Biblie. Hádam na každú.

Hlavou mi prebleskla otázka, ako sa manželia doma dokážu rozprávať. Mária mu povie výčitku a Adrián jej oponuje príbehom z Biblie? Zasmial som sa v duchu, aby som odľahčil dojem z jeho rozprávania, ktoré vo mne vzbudzovalo strach.

Ľudia si užívali koncert.
Ľudia si užívali koncert. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Na záver pastor a moderátor v jednej osobe navrhne, aby sme sa spoločne pomodlili. „Ak sú medzi vami chorí, priložte si ruku na boľavé miesto. Budem sa za vás modliť, aby vás Ježiš uzdravil,“ prehovorí a desiatky ľudí okolo mňa si začnú ruky prikladať na srdce či na iné časti tela. Zatiaľ čo ich pozorujem, opäť sa mi prihovorí Lukáš: „Aj ty máš nejaké zdravotné ťažkosti?“ Pokrútim hlavou, aby som naznačil, že nie. „To máš teda šťastie,“ potľapká ma po pleci.

4. mája 2019, 16:00 Čas čítania 7:09 Masaker v Texase: Pokojnú usadlosť sekty Davidiánov narušilo 900 agentov FBI, ATF a národnej gardy Masaker v Texase: Pokojnú usadlosť sekty Davidiánov narušilo 900 agentov FBI, ATF a národnej gardy

Pastor prednáša modlitbu a ja vidím, že Márii Bartalos vyhŕknu slzy a rozplače sa (asi od dojatia). V tomto momente si spomeniem na Lukášove slová: „Hej, presne takto vyzerá nešťastná a sfanatizovaná žena. Veď si to úplne užíva.“

Keď sa všetci pomodlíme a máme dospievané, pastor tesne pred koncom večera vyberie prútený kôš a zahlási: „Tí, ktorým sa dnešný večer páčil, môžu prispieť do urny na chod spoločenstva.“ Len čo dohovorí, mnoho ľudí vykročí dopredu, aby odovzdali dary. Nie však všetci. Niektorí – tak ako ja – zdúchnu bez povšimnutia dverami vedúcimi zo sály. Keby som však bol slabší jedinec, asi by som sa cítil trápne, že som si užil program a ničím som neprispel.

Keď opustím centrálu Milosti, som plný zmiešaných pocitov. Lukáš, ktorého som spoznal, pôsobil ako rozumný a milý človek a vôbec mi nepripadal ako člen nejakej sekty.

Rozprávanie Adriána Bartalosa sa mi však zdalo veľmi nešťastné a za hranicou môjho chápania. Máriu som popravde – podľa toho, koľko priestoru dostala v diskusii od svojho manžela – vnímal skôr ako obeť jeho presvedčenia. Bol som však asi jediný, kto s takýmto dojmom z Milosti odchádzal. 

Domov
Zdieľať
Diskusia