Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. mája 2023, 15:01
Čas čítania 1:08

Neuveriteľný zázrak: 4 deti prežili 2 týždne v amazonskom pralese, nezastavili ich ani divé zvery a husté dažde

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Do záchrannej akcie nazvanej Operácia nádej bola nasadená armáda, ale aj niekoľko pátracích vrtuľníkov.

Štyri deti, ktoré boli viac ako dva týždne nezvestné v dôsledku havárie lietadla v kolumbijskej časti amazonského pralesa, sa našli živé. Oznámil to v stredu kolumbijský prezident Gustavo Petro s tým, že ide o radostnú správu pre celú krajinu. Petro na Twitteri napísal, že deti objavili po namáhavom pátraní armády. Kolumbijské úrady vyslali do pátrania po nich vyše 100 vojakov so psami.


Lietadlo, v ktorom deti cestovali, sa zrútilo 1. mája v amazonskom pralese, pričom pád neprežili traja dospelí. Záchranári sa domnievajú, že štyri deti – 11-mesačné bábo a jeho súrodenci vo veku 13, 9 a 4 rokov – sa od havárie túlali džungľou v departmente Caquetá na juhu Kolumbie.


Kolumbijské ozbrojené sily informovali, že ich pátranie sa zintenzívnilo po tom, ako objavili improvizovaný prístrešok postavený z palíc a konárov. To ich viedlo k domnienke, že sa v džungli nachádzajú preživší. Vojaci objavili v priebehu pondelka a utorka telá pilota a dvoch dospelých, ktorí zmieneným lietadlom smerovali z džungle do San José del Guaviare, jedného z najväčších miest v kolumbijskej časti amazonského pralesa. Jednou z nájdených obetí bola aj Ranoque Mucutuyová, matka spomenutých štyroch detí.


Do záchrannej akcie nazvanej Operácia nádej boli nasadené aj tri vrtuľníky. Z jedného z nich sa do džungle vysielal deťom odkaz od ich babičky v ich domorodom jazyku, ktorý ich mal podnietiť k tomu, aby zastali a prestali sa ďalej presúvať.

Pátranie sťažovali vojakom obrovské stromy schopné narásť až do výšky 40 metrov, divé zvery aj silné dažde.


Príčina pádu lietadla dosiaľ nie je známa. Pilot podľa úradov hlásil problémy s motorom len niekoľko minút predtým, ako lietadlo zmizlo z radarov. Oblasť, v ktorej sa zrútilo, je ťažko prístupná riečnou aj cestnou dopravou, takže na prepravu v nej sa často využívajú práve lietadlá.

Domov
Zdieľať
Diskusia