Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
12. júna 2023, 16:30
Čas čítania 1:09

Dezertér, ktorý ušiel z ruskej armády: Nikto nám nevysvetlil, prečo sme museli Ukrajincom zničiť ich mestá, zvolil som útek

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Poručík Dmitrij Mišov pre BBC opísal, ako utiekol z Ruska, ale aj to, čo ho k tomu prinútilo.

Dezertér z ruskej armády Dmitrij Mišov v rozhovore pre BBC opísal svoj útek z Ruska, porozprával aj o ruských stratách a nízkej morálke v ruskej armáde.

Poručík ruských vzdušných síl Mišov (26) pôsobil ako navigátor bojového vrtuľníka v Pskovskej oblasti na severozápade Ruska. Zo vzdušných síl sa pokúsil odísť už v januári 2022. Príslušné dokumenty však v čase začiatku ruskej invázie na Ukrajinu – 24. februára 2022 ešte neboli spracované.

O svoje prepustenie zo služby sa usiloval aj naďalej a chcel sa vyhnúť tomu, aby bol vyslaný bojovať na Ukrajinu. Mišov tvrdí, že sa na bojoch na Ukrajine nezúčastnil. BBC však tieto informácie nebola schopná bezprostredne overiť.

„Som vojenský dôstojník, moja povinnosť je chrániť svoju krajinu pred agresiou. Nemusím sa stať spolupáchateľom trestného činu,“ povedal. „Nikto nám nevysvetlil, prečo sa táto vojna začala, prečo sme museli zaútočiť na Ukrajincov a zničiť ich mestá,“ dodal.

Útek považoval za svoju poslednú možnosť

V januári tohto roka mu oznámili, že bude vyslaný na „misiu“. Najskôr sa pokúsil o samovraždu s cieľom dosiahnuť svoje prepustenie z armády zo zdravotných dôvodov. Neskôr sa v čase svojho zotavovania v nemocnici rozhodol pre útek, ktorý označil za svoju poslednú možnosť.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Snažil sa brať so sebou čo najmenšie množstvo vecí a len s malým ruksakom sa vydal na cestu pešo cez les. V prípade zatknutia pohraničnou strážou mu podľa jeho slov hrozil dlhý väzenský trest. Počas úteku preliezol plot na hraniciach Ruska s nemenovanou členskou krajinou EÚ. Mišov sa neskôr odovzdal do rúk litovským úradom a žiada v tejto krajine o politický azyl, píše BBC.

Mišov postoje v ruskej armáde označil za zmiešané. Niektorí vojaci podľa jeho slov vojnu podporujú, iní sú proti. Veľmi málo z nich je však podľa neho presvedčených, že bojujú, aby chránili Rusko pred skutočným nebezpečenstvom.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia