Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. augusta 2023, 18:10
Čas čítania 0:59

Mladá generácia nechce používať kondómy a riskuje. Najviac sa u nás šíri kvapavka, hlási znepokojené Holandsko

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Holandsku každoročne rozdajú okolo 40-tisíc kondómov so sloganom „Milujte sa, nemilujte pohlavne prenosné choroby“.

V Holandsku sú na vzostupe sexuálne prenosné choroby. Podľa správy informačného portálu DutchNews.nl to tvrdí Národný zdravotný inštitút RIVM.


RIVM vydal varovanie, že počet pohlavne prenosných chorôb v Holandsku rastie, pričom antibiotiká už nemusia byť účinné proti niektorým z týchto chorôb.

Šíri sa predovšetkým kvapavka

Situáciu zapríčiňuje aj to, že používanie kondómov medzi mladými ľuďmi, ktorí tvoria najväčšiu sexuálne aktívnu skupinu, už roky klesá. Rok 2022 bol v tejto skupine vrcholným rokom infekcií, šírila sa predovšetkým kvapavka.


„Mladí ľudia si myslia, že pohlavne prenosné choroby sa dajú vyriešiť použitím tabletky, ale nie vždy to platí. Ak nezasiahneme včas, môže to ovplyvniť ich plodnosť v budúcnosti,“ povedala doktorka Rosa Joostenová z RIVM pre denník Algemeen Dagblad.


Joostenová zdôraznila, že prevencia je vždy lepšia ako liečba, čo znamená, že treba používať kondóm. „Naozaj potrebujeme zmenu v sexuálnom správaní, pokiaľ ide o používanie kondómov,“ odkázala.

Na školách rozdajú tisíce kondómov

Národný zdravotný inštitút a miestne zdravotné rady každý rok počas úvodných týždňov vysokoškolského štúdia, ako aj na rôznych festivaloch a masových kultúrnych podujatiach rozdajú okolo 40-tisíc kondómov so sloganom „Milujte sa, nemilujte pohlavne prenosné choroby“.


Podľa zistení RIVM nepoužíva 40 percent mladých ľudí kondóm pri vzťahoch na jednu noc. Dôvodom môže byť nevedomosť, nedostatok predvídavosti alebo to, že dievčatá nedostatočne trvajú na tom, aby ich partner používal kondóm.


RIVM a organizácia zaoberajúca sa šírením sexuálne prenosných chorôb Soa Nederland žiadajú návrat verejných kampaní zameraných na bezpečný sex, ktoré boli zastavené pred desiatimi rokmi a ktorých cieľom bolo zvyšovať povedomie o riziku pohlavných chorôb.

mladí ľudia
Zdroj: Pexels
Domov
Zdieľať
Diskusia