Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. augusta 2023, 16:25
Čas čítania 0:50

V týchto 4 vodných nádržiach na Slovensku hygienici neodporúčajú kúpanie. Nie je to zdravotne bezpečné

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Niektoré kúpaliská a vodné plochy nevyhoveli kvalitou vody.

Povolenie na prevádzku malo ku koncu 32. týždňa 161 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na 11 prírodných kúpaliskách a 63 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodnej nádrži Stará Myjava, vodnej nádrži Brezová pod Bradlom a Laborec Humenné. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodnú plochu Gazárka Šaštín-Stráže.


Kúpanie nie je možné ani vo vodnej nádrži Ružiná z dôvodu jej napúšťania a vodnej nádrži Trenčín – Opatová z dôvodu vypustenia vody z nádrže. Voda vo vodnej nádrži Ružín je výrazne znečistená a nie je vhodná na kúpanie a rekreačné aktivity v dôsledku intenzívnych zrážok a výrazného vzostupu vodných hladín prítokov Hnilca a Hornádu spojeného so zachytením veľkého množstva odpadu a prírodného znečistenia nornými stenami.


Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili na jazere Krpáčovo, Nová Baňa – Tajch a na Lipovine – Bátovce. „Na lokalitách Lipovina – Bátovce, Nová Baňa – Tajch, Malé Leváre a Ivanka pri Dunaji nebola dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba, v lokalitách Čunovo a Kuchajda bol zaznamenaný zvýšený fosfor,“ ozrejmil ÚVZ. Všetky tri ukazovatele patria podľa hygienikov medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a voda je vhodná na kúpanie.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/AP/Robert Michael
Domov
Zdieľať
Diskusia