Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
17. augusta 2023, 10:51
Čas čítania 0:41

Daňový úrad zavedie druhú šancu pri dávaní pokút. Takto bude fungovať

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Finančná správa chce týmto ustanovením dosiahnuť hladší výber daní.

Od budúceho roka vstúpi do platnosti legislatívna zmena, ktorá pre daňové subjekty zavedie tzv. inštitút druhej šance pri ukladaní pokút. Daňové úrady im tak najskôr zašlú upozornenie na neplnenie si daňovej povinnosti namiesto okamžitého sankcionovania. Finančná správa už toto opatrenie pripravuje, informovala jej hovorkyňa Martina Rybanská.

„Finančná správa v súčasnosti intenzívne testuje novinku pre daňovníkov, ktorá bude na Slovensku platiť od začiatku budúceho roka. Do svojho informačného systému zapracovala zmeny, ktoré zavedú tzv. inštitút druhej šance v prípade porušenia niektorého z ustanovení daňového poriadku, ak sa pokuta určuje v rámci ustanoveného rozpätia,“ priblížila.

Pri prvom porušení povinnosti tak finančná správa najskôr zašle elektronické upozornenie do schránky na Ústrednom portáli verejnej správy. Poučí pritom daňovníka o následkoch ďalšieho porušenia jeho povinností.

„Finančná správa očakáva, že zavedenie ‚druhej šance‘ má potenciál zlepšiť daňovú disciplínu subjektov a prispeje aj k zlepšeniu výberu daní. Zmena by sa totiž mohla dotknúť odhadom desiatok tisíc správnych deliktov,“ priblížila Rybanská a dodala, že ich počet každoročne rastie. Doteraz najviac ich bolo v roku 2022, keď bolo vystavených 175 332 rozhodnutí o pokute.

daňový úrad
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Domov
Zdieľať
Diskusia